КНСБ: Целта ни е декемврийската заплата да бъде 20% по-висока

28.10.2022 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Вече над 300 предприятията и учреждения водят преговори за увеличение на заплатите, а една трета от тях са постигнали такова, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров
КНСБ: Целта ни е декемврийската заплата да бъде 20% по-висока
Снимка: под лиценза на creative commons

Вече над 300 предприятията и учреждения водят преговори за увеличение на заплатите, а една трета от тях са постигнали такова. Това коментира пред Нова тв президентът на КНСБ Пламен Димитров. “ В частния сектор договорените ръстове дори ще надминат инфлацията. Ще мине 20% на годишна база. Нашата цел е декемврийската заплата, без бонусите, да бъде 20% по-висока от тази през декември 2021 г.”, обясни той.

По-думите му по-затруднени са в публичния сектор. “Те не могат да стигнат дори и половината от инфлацията. Нужни са компенсаторни мерки към тях. Иначе те ще обеднеят драматично”, каза президентът на КНСБ. 

Най-нуждаещи се обаче са хората на минимална заплата.  “Ние настояваме всички в парламента да намерят формулата”, апелира Димитров. 

По думите му с така заложените параметри на бюджета за 2022 г. страната ни е успяла да преизпълни дефицита. “Тези пари можеше да отидат към разходи, които са належащи”, смята Димитров и даде пример с хората, които са подпомагани за отопление. “Тези около 300 000 души, които се подпомагат за отопление, трябваше да бъдат разширени. Можеше поне да бъдат удвоени. Все още можем да дадем до 100 млн., за да може тези хора да изкарат зимата и да ги удвоим”, обясни той. 

Димитров коментира и влизането на България в еврозоната. Той обясни, че цените, които могат да бъдат закръглени за тези на най-консумираните продукти, като вода и кафе, например. “Там ще вървим нагоре.  От 60 ст, кафето може да стане 60 цента”, посочи той. Но определи това като “полза”. “Ползата е огромна - няколко десетки милиарда лева ще бъдат освободени. Тези пари са за харчене. Когато влезем в еврозоната няма нужда от този ресурс. Една трета от тях не могат да бъдат харчени, но две трети от тях могат да отидат за социални и инвестиционни цели”, каза още президентът на КНСБ. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...