Русия: Има ли свобода на медиите?

10.12.2010 | 11:46
по статията работи:
Зачестилите нападения над журналисти все повече показват необходимостта от защита на тази уязвима професия
Русия: Има ли свобода на медиите?

Автор на коментара за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )

Зачестилите нападения над журналисти в Русия все повече показват необходимостта от защита на тази уязвима професия, макар и в условията на демокрация. Побоите над медийни лица не са новост, а добре позната наказателна практика в страната. Дали обаче обществото ще позволи медиите в Русия да бъдат последната власт?

Последното посегателство бе извършено над Олег Кашин, политически анализатор от авторитетното издание „КоммерсантЪ". Той бе пребит от неизвестни нападатели в нощта на 6 ноември пред квартирата си в Москва. Състоянието на журналиста беше критично, но за щастие в момента той се възстановява успешно.

Миналата седмица стана факт първата му статия, написана след инцидента. В нея Кашин заявява: "Те няма да ме заставят да мълча!".

Обществената реакция след нападението му беше красноречива. Серия от мирни протести, за някои от които нямаше разрешение от администрацията, плакати с призиви за справедливост и специален блог, който ще следи развитието на случая, показаха на организаторите на побоя, че руското общество няма да позволи налагането на цензура спрямо неудобните за политическата власт журналисти.

Именно такъв е случаят с Олег Кашин. В голяма част от статиите си той дава оценки за корупцията във висшето държавно управление, обслужването на бизнес интереси от държавните институции и разказва за непрозрачната политика в управлението на президента Дмитрий Медведев. 

Откровената позиция на Кашин по болезнени за Русия въпроси го прави журналист, търсещ политическата алтернатива на официалната власт в Кремъл.

Това е и мотивът за посегателството над него, считат приближени до Олег Кашин.

Нападението над него провокира обществена дискусия за неприкосновеността на журналистическата професия и оцеляването й в съвременните политически условия. Въпреки че Дмитрий Медведев заяви, че ще се пристъпи към създаването на закон за защита на журналистите, до момента няма значителни резултати.

Запитани в анкета дали има нужда от специален регламент, гарантиращ свободата на журналистическата професия, близо 67% от руснаците отговарят утвърдително. Социологическото проучване, публикувано в "ГазетаРу", е проведено сред 1593 руснаци над 18-годишна възраст. 

zhurnalisti_grafic_483

24% от участвалите са категорични, че мисията на журналистиката трябва да бъде защитена със закон, който да отстоява ценностите й и да гарантира свободата на достъп до информация и оповестяването й.

66% отговарят, че журналистите в Русия са относително зависими, като в по-силна степен влияние упражняват именно управляващите, а след това бизнесът. Всеки втори (52%) смята, че средствата за масова информация са станали инструмент за пропаганда и манипулиране на общественото мнение. По-малко от 1/3 смятат, че в днешните новини има обективна истина.

Изнесените данни потвърждават мнението, че медиите остават уязвими и подчинени на хората, притежаващи капитал и държавни правомощия.

Предстоящото приемане на закон за свободата на журналистите ще постави на изпитание властимащите и тяхното влияние над медиите и ще докаже доколко те ще имат смелостта да направят компромис с интересите си.

Едва тогава ще стане ясен отговорът на въпроса, зададен от Джеф Берковичи от Forbes: "Кога Русия ще спре да унищожава журналистите си?".

Използвани са материали от: Forbes.com, Olegkashin.ru и Gazeta.ru

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...