Днес и утре светът на младите все повече се изразява най-често с една дума – Интернет. Мрежата е способна да даде всичко на младежите, а и на по-възрастните – свобода, пространство, общуване, работа, забавления. Интернет отдавна се превърна в нещо повече от технология, той е и начин на живот.
И както навсякъде в реалния живот, и Интернет "трябва" да влезе в някакви законови рамки. А поради младостта на мрежата правното уреждане тепърва започва. И точно в този най-важен момент, когато се поставя основата, Европейският съюз е на път да сгафи сериозно и да тръгне по пътя "9 септември 1944 година".
Под натиска на големите в ЕС начело с Франция авторските права на даден виртуален продукт излизат на първо място. Правата на едни за сметка на правата на други. Нещо по-лошо – правата на тези, които не биха съществували без правата на онези, на потребителите. В кулоарите на Брюксел вече всички са наясно, че Париж и Никола Саркози водят ожесточена война зад завесите и печелят. Печелят, въпреки клетвите на Европейския парламент, че няма да отстъпи и ще се съобрази с мнението на гражданите на ЕС.
А каква е позицията на обикновените европейци? Те ясно я показаха със създаването на Шведската пиратска партия – за има няма няколко месеца този продукт на бунта на поколението на Интернет успя да излъчи представител в ЕП. И показа, че бъдещето на света в лицето именно на подрастващото поколение счита "авторските права" като повод да се смъкне още една кожа от големите корпорации. Как няма да е иначе, след като новият легален Windows 7 струва 200 долара, ако желаете да си го купите на диск, отделен от компютъра? Не всички живеем, работим и печелим в САЩ все пак, но няколко американски компании успяват да наложат своето виждане над цял един свят – новият свят. Макар че и отвъд Океана има някои "притежатели на авторски права" като популярния музикант Кид Рок, който признава: "Нагло е да искам милиарди за нещо, от което печеля милиони".
Наглост – ето това е точната дума, която обрисува в днешно време "защитата на авторските права". И пътят "9 септември” накрая просто ще избие, защото природата не търпи празно пространство. Нека всеки потребител на Интернет каже дали използва само легални програми, дали сваля музика и филми, като плаща за всичко това? С опитите си да прокара забрана за достъп до Интернет, само защото даден потребител не иска да плати 200 долара за лицензиран софтуер, след като месечният му доход е 400 долара, ЕС просто поставя бомба със закъснител. От тези, които интегрират, но не точно в посоката, в която Брюксел си представя. Общества като шведското, които са много над нас, го показаха с политическата си реакция, а какво остава за по-бедните – тези, които са 75% и отгоре от населението на Земята. Сигурни ли сте, защитници на авторското право, че на всички тях ще им бъде спрян Интернет?