Управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев очаква, че депутатите ще приемат Закона за еврото до края на лятото и не вижда причини това да не стане. Според Радев все още е реалистично и възможно България да се присъедини към еврозоната догодина.
Това е възможен и реалистичен сценарий, казва Радев в интервю за списание "Икономика", текстът на което бе разпространен от пресслужбата на централната банка.
Запитан каква е готовността за присъединяване, Радев казва, че като техническа инфраструктура и логистична подготовка степента на готовност е много висока, поне по отношение на БНБ и банковия сектор, които са основни фактори в този процес. Запитан каква е готовността за присъединяване, Радев казва, че като техническа инфраструктура и логистична подготовка степента на готовност е много висока, но трябва да бъде подкрепена с политически действия.
Според управителя на централната банка България трудно ще постигне икономическото развитие и стандарт на живот в еврозоната, ако стои извън нея в периферията на ЕС. "Каква е логиката да искаме да сме последни и в този процес? Убеден съм, че присъединяването към еврозоната ще ускори процесите на конвергенция с всички положителни ефекти за икономиката и стандарта на живот", казва банкерът. Той очаква това да помогне да се реализира огромният потенциал, който страната има по отношение на инвестиционната активност, която сега е неудовлетворителна и като количество, и като качество.
Коментира и опасенията на част от българските граждани за ускоряване на инфлацията след приемането на общата валута: "Еврозоната не е фактор за засилване на инфлационните процеси. Точно обратното, тя
е икономическа зона на ниска и стабилна инфлация и разполага с пълния инструментариум за нейното овладяване, при развития с цените, подобни на тези, които наблюдавахме през последните години. Действията на ЕЦБ са свидетелство за постигането на тази цел с инструментите на паричната политика".
Очакваме икономическият растеж да остане твърдо на положителна територия през тази и следващата година и това е добра новина.
Запитан дали има опасност от срив на имотния пазар, Димитър Радев подчертава, че банката разглежда риска като потенциален, произтичащ от ръста на ипотечното кредитиране, а не за реален. При индикации, че потенциалният риск може да се материализира, банката е готова да предприеме превантивни стъпки.
"Когато един бизнес печели, обикновено обяснението е, че работи добре" - така Димитър Радев отговаря на въпрос за ръста на печалбата н абанките с 64% за миналата година. Добавя, че банковият сектор е добре капитализиран и силно ликвиден и използва печалбите, за да подобри допълнително капиталовите си буфери. "Банките използват приходите от такси и комисиони, за да подобряват качеството и сигурността на услугите, които оказват. Пазарът диктува цената на банковите услуги и това не е еднопосочен процес", отговаря той на въпрос за таксите.