Финансовото министерство запазва очакванията си за ръст на лихвите по депозити и кредити

20.09.2023 | 16:20
по статията работи: econ.bg
И през трето тримесечие се запазват очакванията на повечето от финансовите посредници за увеличение на лихвените проценти по депозитите. Това четем в последното издание на тримесечния бюлетин на Министерството на финансите
Финансовото министерство запазва очакванията си за ръст на лихвите по депозити и кредити
Снимка: под лиценза на creative commons

И през трето тримесечие се запазват очакванията на повечето от финансовите посредници за увеличение на лихвените проценти по депозитите. Това четем в последното издание на тримесечния бюлетин на Министерството на финансите „Финансов сектор: оценки и очаквания”. То представя очакванията на широк кръг експерти по отношение на основни макроикономически показатели и фактори, отнасящи се до извършваната от тях дейност. Изследването се осъществява на базата на анкетиране на търговски банки, инвестиционни посредници, управляващи дружества и пенсионно-осигурителни дружества. 

Мнението на анкетираните финансови посредници е, че годишният темп на инфлация слабо ще се забави до края на третото тримесечие.

Балансовите стойности при депозитите в долари се покачват спрямо оценките в предходното издание, докато тези за депозитите в лева и евро минимално се понижават. Забелязва се преобладаващ дял на предвиждащите увеличение на лихвените нива сред търговските банки и инвестиционните посредници, докато отговорите на пенсионноосигурителните и управляващите дружества са почти еквивалентно разпределени в подкрепа на запазване на текущите лихви и на тяхното увеличение. Като цяло прогнозите съответстват на политиките на основните централни банки – Фед и Европейската централна банка, които обявиха повишаване на основния лихвен процент и през юли, но очакванията са за скорошно достигане на върха на лихвените проценти.

Прогнозите на експертите за лихвените равнища по кредитите се запазват в посока увеличение през текущото спрямо второто тримесечие. Поскъпване на кредитния ресурс се очаква при всички валути. Забелязва се много по-голям синхрон в оценките за лихвената динамика при кредитите в сравнение с предвижданията на респондентите за лихвите при депозитите. Очакванията за повишения от предходното издание се сбъднаха в по-голяма степен при кредитите в евро, като среднопретегленият процент за второто тримесечие нарасна с повече от 1 процентен пункт спрямо аналогичната стойност за първото. В същото време среднопретегленият лихвен процент по левовите кредити се увеличи в много по-малка степен. През юли по-голямо повишение имаше при процента по кредитите в национална валута.

Според повече от половината анкетирани експерти, нивото на междуфирмената задлъжнялост в икономиката ще продължи леко да се увеличава през трето тримесечие. Възходящата динамика е подкрепена от представителите на небанковия финансов сектор, докато търговските банки очакват запазване на нивата от второто тримесечие. Балансовата оценка леко се понижава спрямо предишни издания, но двете оценки като цяло остават сходни. 

Рисковете по отношение на нарастване на междуфирмената задлъжнялост продължават да бъдат свързани с очакванията за забавяне на икономическия растеж. От една страна, това е в контекста на значително по-слабият отчетен износ и внос през второто тримесечие. От друга – очакванията за по-високи лихвени проценти по кредити, в резултат от предприетите мерки от страна на БНБ за постепенно повишаване на нивото на антицикличния капиталов буфер и ставката на задължителните минимални резерви на банките, което ще изтегли ликвидност от системата и ще намали потенциала за предоставяне на банкови кредити. 

Същевременно, резултатите от краткосрочните бизнес наблюдения на Националиня статистически институт през юли показват повишаване на оценката на мениджърите относно финансовите проблеми в компаниите им (в строителството, услугите и промишлеността).

Очакванията на анкетираните експерти за изменението на основния лихвен процент се запазват спрямо предходните тримесечия – преобладават оценките за лека възходяща динамика. Наблюдаваното увеличание на дела на инвестиционните посредници, които предвиждат повишение, се компенсира от търговските банки, част от които вече очакват запазване на текущите лихвени нива. 

Отговорите отразяват продължаващото затягане на паричната политика в САЩ и в еврозоната, и прехвърлянето на ефектите върху останалите пазари. През юли ФЕД и ЕЦБ повишиха основните си лихвени проценти отново – с по 25 базисни точки, и бе препотвърдено, че бъдещите решенията ще се взимат на база текущо развитие на макроикономическите показатели. 

С оглед забавянето в инфлацията и опасенията за забавяне на ръста на икономиките, очакванията са за скорошно сигнализиране, че пикът на лихвите е достигнат. В България средният лихвен процент на междубанковите сделки е с положителни стойности от октомври 2022 г. и продължава да се покачва през 2023 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...