Актуализация на бюджета не се задва на хоризонта

28.08.2024 | 07:15
по статията работи: econ.bg
Актуализация на настоящия бюджет не се дискутира усилено в политическите партии. И да се случи, ще бъде на много късен етап, когато вече ще е безсмислено
Актуализация на бюджета не се задва на хоризонта
Снимка: под лиценза на creative commons

Стабилна ли е финансово държавата? Ще има ли актуализация на настоящия бюджет? Трябва ли да се тревожим за финансовата рамка за догодина? Коментар по темата в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS направиха финанситът Левон Хампарцумян и икономистът Михаил Кръстев.

"Както виждаме, актуализация на настоящия бюджет не се дискутира усилено в политическите партии. И да се случи, ще бъде на много късен етап, когато вече ще е безсмислено. По отношение на това, дали трябва да ни тревожи нещо - да, много неща трябва да ни тревожат в управлението на публичните финанси. Едно от нещата, които най-много трябва да ни тревожат е, че никой не ги коментира. Ние са интересуваме от това, кой ще бъде министър на вътрешните работи, но не и от това, кой ще бъде министър на финансите", заяви Кръстев. 

По думите му дефицитът в бюджета към полугодието може да достигне и до 3 милиарда лева, "тъй като официалният е 1 милиард, но имаме една вноска от БНБ, която е над 600 милиона лева, която догодина няма да я има и която националната банка не беше длъжна да отправи към бюджета, за да запълни дупка".

"Ако се натрупа дефицит от 3 милиарда, защото сме направили някаква инвестиция, която в следващите 10 или 20 години ще донесе 30 милиарда печалба - тогава всичко е наред. Но ако това са пари, които са разпилени в пясъка, и това е системно от година в година - това вече е опасно", коментира Хампарцумян.

Кръстев подчерта, че българската икономика расте, "но не с темповете, с които им се ще на политиците".

"Имаме изоставане от заложеното като събираемост от приходи от ДДС. Това означава, че политиците не могат да сметнат какви ще бъдат приходите. Не могат или не искат? Защото когато правят бюджет, там се казва:

"Дават се толкова пари за това, това и това". Никой не казва, миналата година събрахме по-малко ДДС, сега е заложено повече, има опасност да не го съберем. Винаги всеки се хвали колко дава", посочи икономистът. 

"Събираемостта е функция, в крайна сметка, на постиженията на икономиката, които за съжаление са по-малки от тези, които биха могли да бъдат, ако бяхме си подредили нещата", заяви Хампарцумян. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...