България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти за пътуване

06.03.2024 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Според екипа на Nomad Capitalist, България е страна, която трябва да бъде следена внимателно. За две години българският паспорт се придвижва от 42-ро на 32-ро място в индекса, което се дължи до голяма степен на приемането на страната в Шенген
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти за пътуване
Снимка: под лиценза на creative commons

Има няколко класации, подреждащи най-влиятелните паспорти в света по броя на страните, до които те осигуряват безвизово пътуване.

Силата на един паспорт обаче е по-комплексна от това, според консултантската компания в сферата на данъчното облагане и имиграцията Nomad Capitalist.

По тази причина компанията изготвя годишен индекс на най-влиятелните паспорти, който включва пет различни критерия с различна тежест за крайната оценка – безвизово пътуване (50%), данъчно облагане (20%), глобално възприятие (10%), възможност за притежание на двойно гражданство (10%) и лична свобода, в това число свобода на медиите, задължителна военна служба и т.н. (10%).

В индекса на Nomad Capitalist за 2024 г. се посочва, че “гражданите на различните страни се сблъскват с много различни изисквания за плащане на данъци, свободен живот, спазване на разпоредбите и избягване на контрол при пътуване.

По тази причина броят на страните, които един притежател на паспорт може да посети, не разкрива цялата картина.”

Швейцарският паспорт оглавява тазгодишна класация на компанията с обща оценка от 109. Той осигурява на своите притежатели безвизово пътуване до 176 държави, а страната получава 30 точки в категорията данъци и по 50 в категориите възприятие, възможност за двойно гражданство и права.

Втората позиция е за ирландския паспорт със 108.5 точки. Малко по-ниският резултат (30 точки) в категорията данъчно облагане се компенсира в значителна степен от максималните резултати (50 точки), които ирландският личен документ получава в останалите категории.

Челната тройка се оформя от португалския паспорт с оценка 107.5, който на практика има сходни показатели с ирландския - с изключение на по-слабия резултат в категорията лични свободи.

Финландия, която е известна с това, че предлага огромни възможности за безвизово пътуване, се нарежда на четвъртото място, което подчертава важността на достъпността в световен мащаб. Финландският паспорт поделя четвъртата позиция с този на Люксембург.

Паспортът на Обединените арабски емирства, който заемаше първата позиция в класацията за 2023 г., отстъпва до шесто място в тазгодишната ранглиста, което дели с паспортите на страни, като Нидерландия, Германия и Нова Зеландия.

Отстъплението се дължи на промяна в данъчната политика на ОАЕ, която засяга собствениците на местни и чуждестранни компании, в това число и жителите със собственост в чужди фирми.

Според екипа на Nomad Capitalist, България е страна, която трябва да бъде следена внимателно. За две години българският паспорт се придвижва от 42-ро на 32-ро място в индекса, което се дължи до голяма степен на приемането на страната в Шенген, което се очаква да се случи по въздух и море в края на март, посочват авторите на класацията.

В тазгодишната класация българският паспорт получава оценка от 103 точки. Той осигурява безвизово пътуване до 170 държави (пътуване без виза или с издаване на виза при пристигане).

В категорията данъчно облагане страната ни получава 30 точки, а в останалите три категории - репутация, възможност за двойно гражданство и права, получава по 40 от възможните 50 точки.

От страните около нас най-високо класиран е гръцкият паспорт, който поделя шестото място с паспортите на няколко други държави. Румънският паспорт пък се нарежда на 24-о място.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...