Веригите искат вето за тавана на търговските надценки за хляба

10.05.2024 | 10:15
по статията работи: econ.bg
Сдружението за модерна търговия обвиниха Народното събрание в законодателен произвол и призоваха държавния глава да спре с вето решението, с което депутатите сложиха 15% таван на надценката на три вида хляб – бял, Добруджа и типов
Веригите искат вето за тавана на търговските надценки за хляба
Снимка: под лиценза на creative commons

Търговци искат президентът Румен Радев да наложи вето за тавана на надценката на хляба. Големи търговски вериги и Сдружението за модерна търговия обвиниха Народното събрание в законодателен произвол и призоваха държавния глава да спре с вето решението, с което депутатите сложиха 15% таван на надценката на три вида хляб – бял, Добруджа и типов. Предложението за тавана на надценката беше прието в последния работен ден на 49-ия парламент.

От Сдружението за модерна търговия смятат, че ощетени ще са в крайна сметка потребителите, включително чрез по-високи цени. Според Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението, има два основни проблема.

“Първият е по начинът, по който беше приет този текст – без предварително обсъждане, без мотиви, без становища и от други институции”, каза Вълканов пред NOVA. “През 2019 година имаше подобен казус. И Министерството на икономиката, и Комисията за защита на конкуренцията излязоха с категорично становище, че подобна мярка за стоките от първа необходимост би довела до точно обратните резултати. КЗК казва тогава, че ниските цени са резултат от конкуренция, не от регулация. Това може да доведе всички търговци да се доближат до максималната надценка”, изтъкна той.

“Всеки търговец има различен бизнес модел. Няма как да се фиксира една надценка за всички търговци. Това ги поставя в неравностойно положение. Тук идва и второто голямо притеснение. До няколко месеца, при тази несигурност и постоянни избори, можем да влезем в хипотеза, при която цели стокови групи могат да влязат в таван на надценката”, посочи още Вълканов.

Той подчерта, че надценка не означава печалба. В нея са включени и всякакви разходи.

“Ако фиксираната надценка е под себестойността на един търговец и над себестойността за друг, то този, който е ощетен, ще трябва да увеличи цената на нещо друго, за да си покрие загубите. Или ще махне този артикул от стоките, които предлага, или ще вдигне цената на нещо друго”, обясни председателят на сдружението. “Не можеш да фиксираш надценката на края на веригата. Производителят може да си вдига колкото си иска цената”, допълни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...