Всеки трети българин трудно свързва двата края

24.06.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
В България 32% от населението на страната изпитват затруднения да “свържат двата края” на семейния бюджет, обявиха от европейската статистическа служба Евростат
Всеки трети българин трудно свързва двата края
Снимка: под лиценза на creative commons

В България 32% от населението на страната изпитват затруднения да “свържат двата края” на семейния бюджет, обявиха от европейската статистическа служба Евростат. Един от показателите, който позволява да се анализира финансовото състояние на домакинствата, е “способност да свързва двата края”, който показва дали домакинството разполага с достатъчно финансови ресурси, за да покрие месечните си разходи с наличните доходи. Хората дават субективна оценка за финансовото състояние на домакинството си като за това доколко могат да “свържат двата края” възможните отговори са “с голяма трудност”, “с трудност”, “с известна трудност”, “сравнително лесно”, “лесно” и “много лесно”.

От Евростат публикуваха данни за седем страни от ЕС - България, Белгия, Франция, Италия, Австрия, Словакия и Финландия. От всички тях ситуацията в България е най-тревожна. В България делът на хората, които “с голяма трудност” и “с трудност” свързват двата края на семейния бюджет е 32 на сто. За сравнение делът на тези хора в Белгия е 16,7%, във Франция е 20,8%, в Италия е 24,2%, в Австрия е 15,7%, в Словакия е 22,2%, а във Финландия е едва 11,9 на сто.

Същевременно в България е най-малък делът на хората, които нямат проблеми с покриването на ежемесечните си разходи. В страната ни едва 6,4% от анкетираните са посочили, че “лесно” свързват двата края, а делът на тези, които “много лесно” се оправят със семейния бюджет, е 0,6%. Така общият дял на хората, за които може да се каже, че нямат проблеми със семейните разходи, е едва 7 на сто. За сравнение делът на хората, които “лесно” и “много лесно” свързват двата края в Белгия е 20,1%, във Франция е 26,4%, в Италия е 9,8%, в Австрия е 22,3%, в Словакия е 6,4%, а във Финландия е 37,4%.

Във всички наблюдавани от Евростат страни хората с висше образование по-лесно се оправят със семейния бюджет от тези без образование. В Австрия, Белгия, Финландия и Франция почти един на всеки трима с високо ниво на образование може лесно или много лесно да свързва двата края. Този дял е много по-малък в България, Италия и Словакия, посочват от Евростат. Сред хората с ниско образование, делът на населението, което лесно или много лесно свързва двата края, е ограничен до 10% в повечето наблюдавани страни, с изключение на Франция (26,1%) и Финландия (33%). Очевидно е, че високото ниво на образование може значително да подобри способността на домакинствата да свързват двата края.

Българите са най-нещастните сред жителите на страните, включени в изследването на Евростат. В България едва 49%, или по-малко от половината население, се чувства щастливо - 9,9% през цялото време и още 39,1% през повечето време. Същевременно делът на хората, които през цялото или през повечето време са щастливи в Белгия е 63,9%, в Австрия е 60,8%, в Словакия е 59,3%, а във Финландия е 64,7%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...