Все по-малко домакинства се отопляват с дърва

01.10.2024 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Все по-малко домакинства у нас се отопляват на дърва. И тази година обаче дървата остават предпочитани за огрев в планинските и полупланинските райони, но и там снабдяването е проблематично
Все по-малко домакинства се отопляват с дърва
Снимка: под лиценза на creative commons

Все по-малко домакинства у нас се отопляват на дърва. И тази година обаче дървата остават предпочитани за огрев в планинските и полупланинските райони, но и там снабдяването е проблематично, тъй като повечето хора са възрастни и не могат сами да си цепят и складират дървения материал.

88-годишната Ася Сариева и тази година ще се отоплява на дърва, защото през зимата в планината понякога токът изчезва за дни, предава БТВ. Противно на статистиката, дървата тази година за Ася Сариева са по-скъпи, защото тя заплаща допълнително на частна фирма да й ги нацепи и подреди в чували.

Държавните горски стопанства продават дървата за огрев тази година със 17% по-евтино, но търсенето е слабо. "Може би благодарение на топлата минала зима хората са запасени и няма чак такова голямо търсене. Иначе продажната цена на един кубик букови дърва е 58 лв. с ДДС от склад в гората, плюс транспортните разходи, които варират от 300 до 450 лв. в зависимост от това къде се намира населеното място, където се транспортират дървата. Иглолистните дърва са 48 лв., с ДДС“, обясни инж. Анатоли Елев, директор на Държавното горско стопанство в Смилян.

"До настоящия момент нашето предприятие е продало 168 хил. куб. м. дърва и сме снабдили около 25 000 домакинства с дърва за огрев. В сравнение с миналата година, за същия период домакинствата са били 35 000, а количествата дърва за огрев - 258 куб. м. Тоест около 30% по-малко имаме реализация тази година спрямо миналата година“, каза Инж. Асен Карабов, заместник-директор на Южноцентралното държавно предприятие в Смолян.

Поевтиняването на дървения материал обаче не води до евтино отопление заради високите цени за транспорт. Вече малцина сами цепят дървения материал. За подобна услуга фирма взема още около 150 лева за кубик.

Българските домакинства, които се отопляват с дърва, ще бъдат неприятно изненадани за предстоящия отоплителен сезон. Цените, които са обявили държавните горски стопанства, са около с 8-10% по-високи от миналогодишните, а не 20% по-ниски, както обещаха в началото на годината от земеделското министерство.

През февруари ведомството, управлявано тогава от Кирил Вътев, обяви, че през следващия отоплителен сезон, т.е. зимата на 2024/2025 г., дървата за огрев от държавните горски предприятия трябва да струват с 20% по-малко в сравнение с миналата есен, за да се облекчи финансовото положение на хората

С дърва и въглища се отопляват над 60% от българските домакинства, защото централно парно имат под 20%, а също толкова разчитат на климатици или друг вид отопление с електричество. От тези на твърдо гориво поне половината използват дърва.

Данните на НСИ за второто тримесечие показват, че между първите три месеца на годината и следващото тримесечие действително има силно намаление на цените на дървесината за огрев, която се продава на физически лица.

Най-евтината – иглолистната, когато се продава на корен, т.е. клиентът сам си отсича дървото, това лято струва 30,45 лв. за кубик, докато три месеца по-рано е била 45,38 лв. Но по същото време миналото лято тя е струвала 27 лв., т.е. за хората, които купуват накуп дървесината за целия сезон, тя ще струва с 10% повече.

Това обаче не е крайната цена за клиента, а цената на производител на горските стопанства. Същата тази дървесина според ценоразписа например на държавното горско стопанство “Болярка” във Велико Търново се продава по 74 лв. за кубик.

Широколистната дървесина е още по-скъпа, дори цената на производител при нея е 47,37 лв. в момента, а миналата година по същото време е била 44 лв., т.е. сега е 6% по-скъпа. Крайната й цена е над 100 лева за кубик. Това е дървесината, която е отсечена и разбичена на трупи, но мястото на продажбата и? е в самите складове на горското, т.е. купувачите трябва да си осигурят и транспорт. При възможност купувачите сами да си отсекат предварително маркирани дървета цената е малко по-ниска. Крайната продажна цена на тази дървесина е над 100 лева за кубик.

Технологичната дървесина, която се използва в мебелното и други производства, също поскъпва в сравнение с миналата година, но далеч по-малко, отколкото дървата за огрев. При някои видове има дори поевтиняване, показват данните на НСИ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...