ГЕРБ не очаква влизане в еврозоната от 1 януари 2025 г.

22.07.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
За проекта, който са внесли Борисов и депутатите му, не е потърсена подкрепата на ПП-ДБ и ДПС, които са другите формации, подкрепящи безрезервно членството в еврозоната
ГЕРБ не очаква влизане в еврозоната от 1 януари 2025 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Дори в ГЕРБ-СДС вече не вярват, че страната ни ще успее да влезе в еврозоната от 1 януари 2025 г. Депутатите на Бойко Борисов са внесли проект на решение в парламента, в което се споменава, че техническата подготовка за приемане на еврото трябва да бъде завършена не по-късно от края на първото тримесечие на 2025 г. Това изглежда е най-оптимистичният сценарий, на който се надяват политиците в момента.

С проекторешението се предлага Народното събрание да нареди на правителството и на БНБ да ускорят и завършат процеса на практическата подготовка за смяна на валутата. На първо място, това означава да се приеме Законът за въвеждане на еврото в Република България. Това всъщност е работа на депутатите, с която те вече трябваше да са се захванали – кабинетът внесе законопроекта на 4 юли т.г. Буквално допреди дни обаче все още дори не бяха сформирани постоянните парламентарни комисии, през които задължително минават всички законопроекти. Те бяха създадени на 17 юли – тоест, близо цял месец, след като 50-ото Народно събрание започна работа.

В проекторешението на ГЕРБ-СДС се предвижда законопроектът за еврото да бъде приоритетно разгледан и одобрен през настоящата първа сесия на парламента, която, предвид неуспеха досега да се състави правителство, вероятно ще бъде и последна.

На второ място, правителството и БНБ трябва да изготвят нормативните актове, необходими за прилагане на Закона за въвеждане на еврото, до края на 2024 г. А цялата техническа подготовка за приемане на еврото да бъде приключена не по-късно от края на първото тримесечие на 2025 г.

Освен това, правителството, в частност финансовото министерство, трябва да осигури чрез фискалната политика спазването на номиналните критерии, на които трябва да отговаря България, за да се присъедини към еврозоната. Тук става въпрос за поддържане на сегашните нива на държавен дефицит и дълг, както и на дългосрочния лихвен процент, като същевременно изпълнителната власт синхронизира действията си с БНБ за изпълнението на критерия за равнището на цените.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...