Скоростта на заразяване с новия щам на коронавируса се увеличава със 70%. Репродуктивното число се увеличава с 0,4. Един човек може да зарази други седем според анализите на лабораторните резултати, обясни пред Би Ти Ви доц. Нина Янчева - ръководител Катедра по инфекциозни болести в Медицинския университет в София. Този щам е познат от месец септември, посочи тя. "Това, което е алармирало учените, е, че от 41-а до 50-а седмица на тази година броят на заболелите значително се увеличава. Когато анализират вирусите, които се изолират, установяват, че този щам е повече от 50%", уточни доц. Нина Янчева.
По думите й се знае като цяло, че коронавирусите мутират, но се смята, че мутират значително бавно. "В случая мутацията е бърза и затова алармират и учените. Не е доказано, че тези мутации променят хода на пандемията и тежестта на заболяването", отбеляза тя.
"По-различното в случая е скоростта на заразяване, ясно е, че заболелите са млади хора под 60-годишна възраст. Тежестта на заболяването е не е по-голяма и няма по-висока смъртност", обясни доц. Нина Янчева.
След като се забави реакцията на институциите след първите случаи на новия вирус в Китай, сега мерките са много по-бързи и по-агресивни, за да се ограничи някаква предполагаема опасност, но тя не е ясна за момента, коментира тя. Според доц. Янчева вероятно новият щам е достигнал и до други страни в Европа – има данни за Нидерландия, Дания, също така за Австралия.
"За момента няма данни, че новият щам обезсмисля ваксината, защото ваксината подобно на естественото заболяване води до образуването на неутрализиращи антитела и на клетъчен имунитет. Мутациите водят до промяна на прикрепване на вируса към клетките, но това не би довело до пълно блокиране на ефекта от ваксината", заяви доц. Нина Янчева.
Без паника. Ваксината действа и срещу новия щам на коронавируса. Не е необходима преработка или промяна на ваксините. Това заяви пред БНТ вирусологът проф. Радостина Александрова от БАН. И успокои българите: "Без паника, имаме имунен отговор и срещу променения шип".
Напълно е възможно новият щам на коронавируса вече да се намира и в България, смята проф. Александрова. Но обясни: "С този шип COVID-19 се разпространява по-бързо, защото се задържа по-дълго в гърлото, но не е по-смъртоносен. Спокойно, не е необходима преработка или промяна на ваксините.". По думите й най-напредналите ваксини са изпробвани дали и как си взаимодействат с по-широко разпространените щамове на коронавируса и до момента не са установени проблеми.
"Повтарям, това е повод да сме много внимателни, но няма повод за паника", повтори проф. Александрова.
"Новият щам има 17 промени в него. Досега средно бяха откривани по 7, 8, 10. Много рядко имаше откривани изолации с повече изолации. Все още не знаем доколко той е важен и в каква степен той е опасен. Преди всичко трябва да се докаже, че наистина той има връзка и е отговорен за тази повишена заболеваемост в Южна и Източна Англия. Нужни са много сериозни проучвания, за да се докаже в каква степен той има връзка към имунния отговор", коментира тя.