Европейците инвестират 36% от активите си на финансовите пазари, българите – едва 5%

04.12.2024 | 08:10
по статията работи: econ.bg
Българите държат 73% от спестяванията си под формата на депозити, 20% в пенсионни и застрахователни продукти и едва 5% на финансовите пазари
Европейците инвестират 36% от активите си на финансовите пазари, българите – едва 5%
Снимка: под лиценза на creative commons

Българите държат 73% от спестяванията си под формата на депозити, 20% в пенсионни и застрахователни продукти и едва 5% на финансовите пазари. За сравнение, в Европейския съюз гражданите инвестират 36% от активите си на финансовите пазари, 31% заема делът на депозитите и още 27% са вложенията за пенсионни и застрахователни продукти.

„Тези данни разкриват огромния потенциал на нашия пазар и промяната, която всеки може да направи като инвестира малки суми, но регулярно“, коментира Юлиан Влахов, директор „Продукти и услуги“ в УниКредит Булбанк.

Според главния изпълнителен директор на банката Цветанка Минчева младите българи са все по-осведомени и се ориентират добре в инвестиционните стратегии. Тя смята, че инвестиционният план обикновено е най-добрата форма да се започне с този тип вложения. Досега предпочитанията са към рискови инструменти като акции, но статистиката показва, че в дълъг хоризонт от време пазарната волатилност в портфейла се „изправя“ с инвестиции във фондове.

В УниКредит Булбанк отчетоха, че над 15 хиляди клиенти са инвестирали повече от 180 млн. лева в инвестиционни планове onemarkets Fund в първата година, откакто инвестиционната платформа се предлага в България. Чрез нея банката предоставя достъп на българските клиенти до инвестиции във фондове в управлението на активи като Amundi, Allianz Global Investors, BlackRock, Fidelity, J.P. Morgan, Pictet, PIMCО и др.

Статистиката показва, че половината от клиентите на onemarkets Fund имат месечен доход в диапазона от хиляда до 3500 лева, а 7% от тях вече са включени в инвестиционен план. Най-големият дял от клиентите (40%) са на възраст между 40 и 55 години със среден месечен доход от 2650 лв. Средният размер на месечната инвестиция възлиза на 84 лв., а инвеститорите са разпределени поравно между по-малките и по-големите градове.

Средният инвестиционен хоризонт е пет години и три месеца, а броят на плановете на инвеститор е средно 2,5. Съотношението между мъже и жени е в полза на дамите – 51:49. Целите на инвестициите варират широко – от образование за децата, през закупуване на недвижими имоти, финансиране на големи покупки, осигуряване на пенсия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....