Извънредната епидемична обстановка се удължава до 15 юли

24.06.2020 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Здравният министър отбеляза, че след 9 юни броят на носителите и на заболелите от коронавирус значително се увеличава у нас. До тази дата среднодневно са установявани по 26 случая, а от 10-и до 23-и юни броят им вече е 84 среднодневно
Извънредната епидемична обстановка се удължава до 15 юли

Срокът на извънредната епидемична обстановка у нас се удължава до 15 юли, реши правителството. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обясни, че решението е базира на задълбочен анализ за разпространението на коронавирусната  инфекция у нас.

Здравният министър отбеляза, че след 9 юни броят на носителите и на заболелите от коронавирус значително се увеличава у нас. До тази дата среднодневно са установявани по 26 случая, а от 10-и до 23-и юни броят им вече е 84 среднодневно:

"Което означава 3,2 пъти увеличение на носителите на коронавируса", аргументира се Ананиев.

Той обяви, че до 15 юли няма да се налагат нови или стари тежки мерки:

"Основно какво се включва в мерките - това е забрана за влизане на територията на страната или карантиниране на лица от определени държави, хигиена на ръцете, физическа дистанция от най-малко метър и половина, дезинфекция, носене на защитни маски на закрити обществени места и дистанционна форма на работа, съобщава БНР.

Също така ограничаване събирането на групи хора и провеждане на масови мероприятия. Въвеждаме много строг и повсеместен контрол".

Борисов предупреди, че стадионите може да бъдат бъдат затворени заради поведението на агитките.

От своя страна премиерът Бойко Борисов изрази недоволството си от това, което става по стадионите, след като се позволи мачовете да се играят пред публика:

"Най-вероятно, ако така продължат, с Кралев ще затворим стадионите както в Испания, Германия, Франция, Италия. Когато направим жест, той не се отчита.

Отворихме дискотеките да се забавляват хората. Видяхте какво правят там. Съжалявам. Демокрацията е за дисциплинираните. Едва ли не подигравка защо връщат пак маските. Ами, защото се вдигна броят на заразените", каза Борисов.

Във връзка с мерките премиерът обяви, че никой в света не може да каже кое  правилно: „Целият свят се движи на проба-грешка“, посочи той.

Главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев каза, че проблемът не е в разхлабването на мерките а в неизпълнението на тези които действат.

По думите му в момента разпространението на Covid-19 у нас е смесено - както на клъстери, така и дифузно.

За насрочените в края на тази и следващата седмица абитуриентски балове Кунчев отбеляза, че събирането на едно място на много хора е рисково:

"Така, че моят призив е - доколкото е възможно те да бъдат или отлагани, или провеждани по начин, който да спазва максимално предпазните мерки.

Ясно е за всички вас, че рискът не е за децата, които ще се съберат. Рискът е за семействата и за най-възрастните в тях", посочи Кунчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...