Китай е втория най-голям производител на оръжие в света след САЩ

27.01.2020 | 18:00
по статията работи: econ.bg
Китай изпреварва Русия в областта на производството на оръжие и заема второто място след САЩ, пише германското издание „Зюддойче Цайтунг”. Данните са на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм SIPRI
Китай е втория най-голям производител на оръжие в света след САЩ
Снимка: под лиценза на creative commons

Китай изпреварва Русия в областта на производството на оръжие и заема второто място след САЩ, пише германското издание „Зюддойче Цайтунг”. Данните са на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм SIPRI.

Анализаторите от SIPRI правят това заключение на базата на получени данни за периода 2015 – 2017 г. за производството на четирите най-големи китайски оръжейни производители. Тези оръжейни концерни са продали оръжие на обща стойност 54,1 милиарда долара (49 милиарда евро), което е с 16 милиарда долара повече от продажбите на първите десет най-големи руски компании. Четирите китайски компании работят в областта на аерокосмическите технологии, електрониката и сухопътните системи.

Въпросните китайски компании попадат сред 20-те най-големи оръжейни завода в света през 2017 г. В топ-20 за 2017 г. SIPRI включи 11 американски, 6 европейски и 3 руски фирми.

Според експертите, китайската оръжейна индустрия включва 10 големи оръжейни завода и един изследователски институт. За четири от тях изследователите на SIPRI са получили достоверна финансова информация, което им е дало възможност да направят съответните заключения и да оформят класацията.

Най-големият купувач на оръжие е самата Народна република. „Почти всички оръжия, които Китай произвежда, се купуват за нуждите на китайските военни“, твърдят експертите. Една от причините за това е, че Пекин иска да стане напълно независим от други държави по отношение производството на оръжие и технологии за военни нужди. В същото време е налице бавна тенденция на нарастване на търсенето в чужбина на китайско въоръжение. Въпреки това Китай е още далече от военния износ на Русия.

След 60-те години на миналия век и особено след 1999 г. Китай инвестира големи суми за модернизация на военната си индустрия. За разлика от повечето предприятия на Запад, китайските оръжейни предприятия се концентрират върху конкретно производство, като въздухоплаването или сухопътните системи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...