Държавните служители да си плащат осигуровките, предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени от депутати от „Продължаваме Промяната – Демократична България” в Народното събрание.
Към момента съществува неравнопоставеност между държавните служители, съответно на служителите на съдебната власт от една страна, и служителите по Кодекса на труда, на база заплащането на осигуровки. Служителите по КТ заплащат част от осигуровките, докато тези на държавните служители са плащат изцяло от държавния бюджет, посочват в мотивите си депутатите.
Затова те предлагат плавно и постепенно за период от 6 години държавните служители да започнат са плащат лични осигурителни вноски.
В предложението е записано през тази година съотношението между осигуровките за сметка на бюджета и тези на осигурения да бъде 93:7. През следващата то да нарасне на 86:14, за 2027 г. – 79:21, 2028 г. – 72:28, 2029 г. – 65:35, а от 2030 г. да стане 60:40.
Според тях по този начин стандартното индексиране на заплащането в държавната администрация ще покрие плавния преход към споделено заплащане на осигурителни вноски.
Трансферът от държавния бюджет към фонд „Пенсии” се очертава да бъде 50% от всички разходи за следващата година, ако не бъдат направени реформи, пише още в мотивите. Според тях, ако се повишат осигуровките, това ще доведе до ръст на сивата икономика. Затова една от разумните реформи е държавните служители също да плащат лични осигуровки, което ще направи пенсионният модел по-стабилен.