Кой е работещият модел за минималната работна заплата в България

23.10.2024 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Минималната работна заплата много рязко върви нагоре и не се съобразява нито с производителност, нито с инфлацията, нито с ръста на приходите, казва Людмил Стойчев, CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Кой е работещият модел за минималната работна заплата в България
Снимка: под лиценза на creative commons

Нарастването минималната работна заплата (МРЗ) в заложения от правителството процент за 2025 г. ще доведе до проблеми с рентабилността на бизнеса. Най-работещият модел за минималната заплата е постигането на компромис между двете страни. Бизнесът се нуждае от въздух, но и профсъюзите са прави, че човек трябва да получава достойно заплащане за труда си. Това коментира Людмил Стойчев, управляващ съдружник в CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му заетостта в големите индустрии е пострадала най-много, по-конкретно тежката индустрия. Енергетиката и минната промишленост са регистрирали 50 000 загубени работни места, а ръководителите на тези предприятия са негативно настроени спрямо растежа минималната работна заплата и повишаващите се разходи за труд. Самият гост определя като „леко стряскащ“ 25-процентния ръст на разноските за труд на фона на увеличение на БВП между 8% и 9% за първите шест месеца. Това води след себе си растящ дефицит, а още хора искат корекция на доходите си, посочи Стойчев.

Според него минималната работна заплата много рязко върви нагоре и не се съобразява нито с производителност, нито с инфлацията, нито с ръста на приходите. 

Людмил Стойчев каза, че бизнесът не може да издържи повече на двуцифрен ръст на заплатите и „границата е премината“.

За един от ключовите сектори за българската икономика – информационните и комуникационни технологии (ИКТ) – за третото тримесечие на 2024 г. ще има забавяне и намаляване на работната сила, но се очаква и има ръст на заплатите, макар и минимален.

Пренареждането на пазара на труда в последните няколко години вече променя облика на българска икономика. Нарастващата минимална работна заплата вече води до отлив на чуждестранните инвеститори, които назначават работници в индустриите с ниска добавена стойност, а големите експортни предприятия,  не могат да смогнат с увеличаващите се разходи за труд.

Людмил Стойчев обяви, че въпреки рекордните приходи в НОИ, средствата не достигат и ще се наложи вдигане на максималния осигурителен доход, но спорен него по-важното е с какъв процент ще се увеличи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...