Колко „дълбока“ всъщност е дълбоката мрежа?

24.06.2015 | 10:00
по статията работи: Георги Кусеров
5 интересни неща, които са неизвестни за обикновения интернет потребител
Колко „дълбока“ всъщност е дълбоката мрежа?
Снимка: Thinkstock/Guliver

Дълбоката мрежа е огромна секция от интернет, която не е достъпна за онлайн търсачки като Google. За да се доберете до дълбоката мрежа, ще се наложи да използвате специален софтуер като TOR (The Onion Router), който работи, като анонимизира трафика между две точки в „неизследвания интернет“. Точно тази анонимност дава на дълбоката мрежа популярност сред пазарите, защото прави възможна продажбата на наркотици, оръжия, документи за самоличност, кредитни карти, потребителски данни и пароли, а дори и услугите на наемни убийци.

Trend Micro, фирма, която се занимава с интернет сигурност, от две години се изучава дълбоката мрежа. Ето петте най-интересни неща, които те са открили по време на изследването:

1. По-дълбока е, отколкото се предполага

Толкова е дълбока, че на някои места е известна като „мрачната мрежа“, където връзките са установени само между доверени пиъри. Това означава, че единственият начин да се добереш до тази мрежа е, ако получиш специална покана. Много е трудно за външни лица, като например правни служители, да се намесят в тази мрежа.

2. Жива е

Дълбоката мрежа по природа е много динамична. Хиперлинковете съществуват за по-малко от ден, след което изчезват. Имената и адресите също се променят постоянно, с цел да не бъдат намерени.

3. Дълбоката мрежа е място за срещи

Повечето сайтове в дълбоката мрежа, били те легални или нелегални, представят и споделят информацията по същия начин, по който се споделят в общодостъпната мрежа, макар че самото кодиране на сайтовете да се извършва по секретен начин. Все пак около 100 домейна използват протоколи, които разрешават чат функции. Това значи, че дълбоката мрежа не е място само за скрити пазари, но и място за срещи, между потребители, които искат да изпращат текстови съобщения анонимно.

4. Говориш ли английски, другарю?

В глобалната мрежа по-голямата част от сайтовете са на английски език (около 62%), за разлика от сайтовете, които попадат в дълбоката мрежа. Огромна част от сайтовете в дълбоката мрежа са руски форуми, които са посветени на технологиите, кибер-престъпността, пиратството и др.

5. Не е изцяло мрачна

Да, много сайтове в дълбоката мрежа са свързани с продажбата на наркотици и уреждането на убийства, но по-голямата част от активността е легална. Лични блогове, новинарски сайтове, които позволяват на хората, които изобличават дадени фирми или личности да споделят документи и да комуникират анонимно, дискусионни форуми, религиозни сайтове, дори и радиостанции могат да бъдат намерени под завоалиращото було на дълбоката мрежа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...