Нова година – време за равносметки. Колко и къде пътуваха европейците през годината, в която Шенгенското пространство се разшири до Румъния и България – първо по въздух, а после и по суша, проверява NOVA.
След заветната за България дата - 1 април, до месец юни включително, превозените пътници по въздух у нас са се увеличили с над 46 хиляди души в сравнение със същия период година по-рано. Що се отнася до третото тримесечие, което съвпада с летните месеци, през които хората обичайно пътуват най-много, пътникопотокът по въздух у нас, е бил с близо 113 хиляди души по-голям.
През последното тримесечие на 2023-а, на полет до и от България са се качили 2 милиона души. Колко са направили това през същия период на 2024-а обаче, все още няма данни, тъй като той току-що приключи.
Със средно 19% на годишна база се увеличават пътниците, прекосили страни в Европа. Всички, без изключения, се качваме на самолет все по-често. А увеличението на пътуващите по въздух у нас е дори с 1% по-високо от средното за Европа. Най-сериозно са се увеличили пътниците в Малта и Словения, а най-слабо в Гърция и Естония.
Най-много превозени с въздушен транспорт за една година са регистрирани в Испания и Германия, а най-малко – в Словакия и Словения. България е на 20-а позиция, с 10 милиона и половина обслужени от всички български летища пътници. Близо 1 милиард пък е броят на пътниците в целия Европейски съюз.
Според Европейската статистика хората отиват предимно в Испания и Италия. През изминалата година в тези две държави са реализирани най-много нощувки от чужденци в местата за настаняване. Те са между 200 е 300 милиона във всяка една от двете, което ги откъсва с огромна разлика от останалите в класацията. Малката ни държава се е настанила на никак не лошата 16-а позиция – с 14 милиона и половина нощувки за година, веднага след Дания. Ние пък, след себе си оставяме една от най-предпочитаните за лятна почивка дестинации – Кипър. А още след това, впечатление прави, се нареждат и други любими на туристите страни като Унгария и Малта, например.
Европейската статистика изчислява броя на регионите на 242 – общо за всички държави членки взети заедно. Първите 5 места по привличане на чужденци се заемат от морски региони, като изключение прави единствено алпийският италиански регион Венето, заел третото място. Голям победител в тази класация, определено можем да наречем Адриатическа Хърватия, регистрирала на територията си над 61 милиона нощувки в местата за настаняване за една година – двойно повече от вторите в класацията Канарски острови. Отново за Испания са четвъртото и петото място, заети съответно от Балеарските острови и Каталуния. Освен още италиански и испански региони, в топ 10 място си проправят и два гръцки, както и австрийският Тирол.
В първите 50 от всички 242 европейски региона, откриваме двата ни морски – Югоизточен и Североизточен. Те са предизвикали у чужденците най-голям интерес, като регистрираните там нощувки са сходен брой – над 3 милиона за година. В първите 100, макар и на ръба, се крепи Югозападния регион – с под 1 милион нощувки в местата за настаняване. Останалите три – Южен централен, Северен централен и Северозападен, са сред последните 50 в класацията, като Северозападният, е едва шест позиции преди края ѝ.