Докато хиляди пациенти продължават да страдат от липсващи лекарства, лекари и фармацевти влязоха в остър конфликт по темата кой да разрешава терапия с генеричен заместител, когато в аптеките липсва оригиналният медикамент. Здравни експерти коментираха пред “Труд news”, че същността на спора е лобистки и че той няма по никакъв начин да реши проблема с лекарствата, които ги няма на пазара. В момента по официални данни липсват 420 продукта, голяма част от които са от позитивния списък, т. е. плащат се напълно или частично от НЗОК.
Разправията за генериците тръгна от отворено писмо на Българския фармацевтичен съюз (БФС), публикувано в понеделник, на което от Българския лекарски съюз (БЛС) вчера отговориха. Фармацевтите обвиниха здравния министър Христо Хинков, че не разбира от лекарствена политика, но се изказва по темата. От БФС припомнят участие на Хинков в БНТ на 7 октомври и цитират твърдението му, че “генерикът все пак не е 100% като активно вещество, за разлика от оригиналния продукт”. Според Хинков генерикът (който съответно е по-евтин) създавал предпоставки оригиналният продукт да изчезне от пазара, а в някои случаи този медикамент е незаменим.
Според фармацевтичния съюз твърденията на Хинков са опасни. Оттам цитират текстове на Закона за лекарствените продукти, според които генеричният лекарствен продукт има един и същ качествен и количествен състав по отношение на активните вещества и същата лекарствена форма като референтния лекарствен продукт, и биоеквивалентността му с референтния лекарствен продукт е доказана с подходящи изпитвания.
От лекарския съюз определиха писмото на фармацевтите като “манипулативни твърдения и откровени лъжи” и категорично се противопоставиха на идеята аптекарите да препоръчват генерици, без консултиране на пациента с лекуващия лекар. “Водещата роля на лекаря е тотално неглижирана”, пише в отговора на БЛС.
Съсловната организация не приема твърдението, че замяната на медикамент - оригинален продукт с генерик или генерик с друг, може да се решава без лекар. “Ясно заявяваме, че Българският лекарски съюз не е против въвеждането на възможността за генерично заместване на медикаменти, то обаче не може да се извършва зад гърба на лекуващия лекар и без неговото изрично съгласие, както и без съгласието на пациента. Лекарят е този, който е отговорен за лечението на своите пациенти, отпускането на лекарствата е еднократен акт, а контролът върху лечението и състоянието на пациента продължава във времето. Още повече че дори и при еднакви активни съставки в лекарствата, отделните пациенти не реагират на тях по еднакъв начин”, се казва още в писмото. Там е посочено, че в позицията на фармацевтичния съюз се съдържала “и откровена лъжа по отношение на генеричното заместване в Европа”.
“Истината е, че в страните от ЕС, в които е позволено генерично заместване, то се случва при стриктно спазване на определени правила, сред които: Заместването се позволява, само след разрешение на лекуващия лекар и съгласието на пациента; Генеричното заместване винаги следва правилото заместване с медикамент с по-ниска цена и в полза на пациента и др.
В страните от ЕС не само, когато става въпрос за генерично заместване, а изобщо за продажба на лекарства по лекарско предписание, те се отпускат от аптеката стриктно, по правила, а не свободно каквато е практиката у нас”, подчертават от БЛС и се обявяват категорично против “стремежа и амбицията заместването на лекарства у нас да става свободно, без контрол”.
От Българския лекарски съюз отново настояват да бъде осигурен достъп до информация за наличността в страната на разрешените за употреба лекарства.