Морските курорти отчаяно търсят спасители и медици

07.05.2024 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Липсата на работна ръка обрича на несигурност не само хотелите и ресторантите в морските ни курорти. От години проблем през лятото е да се осигури и необходимият брой лекари и медицински екипи
Морските курорти отчаяно търсят спасители и медици
Снимка: БНР

Според нова наредба на всеки пет спасителни поста трябва да има лекар с реанимационен автомобил. Липсата на работна ръка обрича на несигурност не само хотелите и ресторантите в морските ни курорти. От години проблем през лятото е да се осигури и необходимият брой лекари и медицински екипи.

Нови изисквания за водноспасителната дейност, въведени наскоро, са на път съвсем да блокират летния сезон. Най-сериозната промяна в Наредбата за водноспасителната дейност е двойното увеличаване на броя на медицинските специалисти, които трябва да се осигурят на всяка една водна площ. От Асоциацията на концесионерите на морски плажове са възмутени, че това се случва почти на прага на сезона, без предизвестие, без време за реагиране.

Концесионерите и наемателите на морските плажове са силно притеснени, защото имат само месец да отговорят на новите изисквания за медицински специалисти. Със същите проблеми се сблъскват и собственици на хотели и спа комплекси за прилежащи към тях басейни, минерални извори и аквапаркове.

Досега изискването беше на всеки плаж да има едно медицинско лице - лекар, медицинска сестра или фелдшер. По новите изисквания на всеки пет поста трябва да се осигури медицински екип, плюс реанимационен екип с реномобил. "Ние откъде да ги осигурим за няколко седмици, при условие че такива специалисти в цяла България липсват?", чудят се плажните концесионери.

"Ако ресторантьорите и хотелиерите може да запълнят недостига на работна ръка с работници от други страни, ние не можем да внесем медицински специалисти заради изискването да притежават квалификация по българското законодателство", обясни пред БТА Иво Стефанов, управител на браншовата асоциация.

От асоциацията настояват действието на тази недомислена наредба да се отложи във времето.

"Плажният сезон по закон се открива на 1 юни, а в рамките на месец ние няма как да осигурим този набор от лекари, медицински сестри, реаниматори. Това са солидни допълнителни разходи за заплати и  осигуровки. Вероятно стопаните няма да могат да отговорят на изискванията и ще трябва да се откажат и да затворят. Не става въпрос само за плажни ивици, а и за голям брой басейни, спа центрове, спа комплекси, аквапаркове. Това просто означава да се блокира летният сезон. Никой досега от отговорните институции не излезе да каже кое наложи двойното увеличение на медицинските специалисти", коментира Стефанов. 

От браншовата асоциация предупреждават, че концесионерите, които успеят да набавят тези кадри, ще трябва да вдигнат цените на плажните услуги. Това може да не стане с поскъпване на чадърите и шезлонгите, а най-вероятно с вдигане на наема на заведенията. А това означава по-скъпи напитки и храна на плажа това лято.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...