Над 3 хил. ученици ще работят това лято

05.07.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
През май и юни, месеците, в които младежите и работодателите подготвят нужните документи за работа през ваканцията, Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" е издала 3159 разрешения за наемане на младежи до 18 години
Над 3 хил. ученици ще работят това лято
Снимка: под лиценза на creative commons

През май и юни, месеците, в които младежите и работодателите подготвят нужните документи за работа през ваканцията, Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" е издала 3159 разрешения за наемане на младежи до 18 години и 83 за ученици до 16 години.

От началото на годината до май включително Инспекцията по труда е издала 2545 разрешения.

От агенция посочиха, че след прекратяването на ограниченията заради пандемията от COVID-19 заявленията от работодателите отново нарастват. Издадените разрешения през 2022 г. са дори повече, отколкото са били през предпандемичната 2019 г. През изминалата година Инспекцията по труда е издала близо 12 хил. разрешения, а през 2019 г. - 9400.

Според българското законодателство децата над 16 години могат да работят.

В отделни случаи - като участие във филмови продукции например, се допуска и деца на 15 години да извършват трудова дейност. Тогава документите се подписват от родител, като се изисква изрично неговото съгласие.

Държавният орган, който следи за спазването на трудовото законодателство - Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда", препоръчва младежите винаги да изискват сключването на трудов договор.

В случай че се съгласят да не подписват официално документи, те няма да имат писмени доказателства, че наистина са работили, нито какви възнаграждения им дължи работодателят, а контролните органи ще бъдат възпрепятствани да защитят правата им, припомнят от инспекцията. Подобен сценарий би се реализирал и в случай че младежите сключат договор при фиктивни условия, т.е. срещу по-ниско от реално получаваното възнаграждение или за по-кратък работен ден от реалното работно време. Така служителите не биха могли да докажат, че работят на пълен работен ден и че работодателят им дължи частта от възнагражденията, договорени устно.

Работната седмица за непълнолетните е от 35 часа, или максимум по 7 часа на ден. За тези изработени часове непълнолетните служители трябва да получават минимум минималната работна заплата за страната.

При нарушения младежите или родителите им могат да сигнализират по електронен път на Изпълнителната агенция "Инспекция по труда" и да подадат сигналите в териториалните й дирекции.

Основно непълнолетни служители се наемат в сферата на хотелиерството, ресторантьорството и търговията - сектори, в които традиционно не достига персонал.

По закон младежите не могат да работят извънредно или през нощта. Най-късният час, до който могат да са ангажирани от работодателя, е 20 ч., а най-ранният - 6 ч. сутрин. Забранено е също да извършват работа извън техните физически или психически възможности и в опасна за здравето им среда.

Важно уточнение е, че законодателството прави разлика единствено между непълнолетните и пълнолетните младежи. Навършилите 18 г., независимо дали са ученици, имат всички права и задължения, каквито имат пълнолетните работници и служители.

Работещите ученици имат право на отпуск, който е в удължен размер - минимум 26 дни вместо 20, както е в общия случай, посочват от Инспекцията по труда.

Специален режим има и за учениците и студентите, които работят целогодишно - те имат право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година. Той се ползва със съгласието на работодателя и независимо от всички останали видове отпуски. От инспекцията казват, че отпускът може да се ползва наведнъж или на части и не се предоставя на служители, които повтарят учебната година по неуважителни причини. Учещите имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, както и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

Когато учащите кандидатстват в училище или университет, за които са нужни полагане на изпити, те имат право на платен отпуск:

при кандидатстване в средно училище - 6 работни дни

при кандидатстване във висше училище или за докторантура - 12 работни дни.

Работодателите трябва да отговарят на редица условия, за да наемат непълнолетни служители. Те са длъжни да уведомяват младежите и техните родители или попечители за възможните рискове в работата и за мерките, предприети за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

За да започнат работа, младежите трябва да отидат на преглед при личния си лекар, който да издаде медицинско удостоверение за постъпване на работа. Родителите трябва да подпишат декларация, че са уведомени за възможните рискове в работата и за мерките, предприети за осигуряване на безопасни условия на труд от страна на работодателя. Нужно е още копие от личната карта на ученика. В случаите, в които учениците са наемани по време на учебната година, учениците трябва да вземат от училището си служебна бележка за началото и края на учебните занятия. В случаите, в които учениците са на 15 години, е необходимо и писмено съгласие на родител за сключването на трудов договор.

Работодателите са длъжни да направят оценка на риска, на който ще бъдат изложени непълнолетните служители. Оценката включва устройството на работното място, вида и разположението на работното оборудване, вида и степента на влияние на физически и химически вещества, организацията на работния процес и нивото на подготовка и информираност на младежите. След това работодателите трябва да осигурят мерки за защита на здравето и безопасността на служителите.

Процедурата на наемане на непълнолетен служител включва още изготвяне на медицинско заключение от службите по трудова медицина. То се издава на базата на удостоверението от проведения медицински преглед при личния лекар, вида и характера на работата, резултатите от оценката на риска в работната среда, както и осигурените мерки за безопасност и защита на здравето.

Последната стъпка преди сключването на трудов договор с непълнолетни служители е работодателят да получи разрешение от Изпълнителната агенция "Главна дирекция по труда". Към молбата за получаване на разрешение работодателите трябва да приложат:

длъжностна характеристика с описание на вида работа, за която непълнолетният служител кандидатства

резултатите от оценката на риска

осигурените мерки за защита здравето и безопасността

медицинско заключение.

Срокът за получаване на разрешение е 7 дни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...