Днес изтича договорът, по който НЕК бе длъжна да купува скъпия ток, произвеждан от въглища, от ТЕЦ "КонтурГлобал" - едната от двете известни като американските централи. Това съобщи на енергийна конференция изп. директор на НЕК Мартин Георгиев. Той е и в борда на теца, където НЕК държи 27%. От 2022 г. мажоритарен собственик със 73% в централата е фондът KKR.
В 23.59 ч. тази вечер НЕК спира да купува тока на централата, обяви Георгиев. Договорът с другата наричана американска централа - Ей И Ес, още не е изтекъл. На днешната дата през 2015 г. НЕК се договори с централите цените и сроковете за изкупуване на енергия да бъдат предоговорени.
"КонтурГлобал" бе модернизирана през 2009 г. със 700 млн. евро, а НЕК се задължи 15 години да изкупува тока й.
ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", ще спре временно работа, след като в полунощ тази вечер НЕК спира да купува ток от нея на преференциални цени. Тогава изтича договорът между двете институции, който бе за 15 години.
По-рано днес на конференция, организирана от "Капитал", изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев обяви края на купуването на ток. Договорът с другата централа - Ей И Ес, още не е изтекъл.
През годините различни политически формации лансираха тезата, че токът за бита поскъпва тъкмо заради договорите с двете централи, които произвеждат скъпа енергия от въглища, а държавата е длъжна да я изкупува.
Наскоро изпълнителният директор на теца и бивш служебен министър на енергетиката Васил Щонов обясни, че централата няма да спре окончателно, а ще продава тока си на свободния пазар. На конференцията днес директорът на НЕК допусна, че централата ще спре работа от полунощ, без да се ангажира с детайли.