Новият отоплителен сезон събуди крадците на парно

31.10.2024 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Захлаждането на времето събуди крадците на парно. Те обаче вече могат да бъдат хванати със специални термовизионни камери. Такова заснемане се предлага от топлофикациите в София, Пловдив и от други фирми
Новият отоплителен сезон събуди крадците на парно
Снимка: под лиценза на creative commons

Захлаждането на времето събуди крадците на парно. Те обаче вече могат да бъдат хванати със специални термовизионни камери. Такова заснемане се предлага от топлофикациите в София, Пловдив и от други фирми, лицензирани  от Агенцията за устойчиво енергийно развитие, научи „Телеграф“. Има случаи, когато такива доказателства са били приемани от съда по време на дела на клиенти срещу парното.

Чувствителното падане на температурите до + 3 и нула градуса предстои от началото на другата седмица и прави актуално отоплението в домовете ни. Парното в София, Перник, Пловдив и в други селища е включено, но досега повечето абонати държаха вентилите на радиаторите си на минималното деление.

Големите годишни изравнителни сметки на част от клиентите на парното в София за миналия отоплителен сезон въпреки сравнително топлата зима накара потребителите да се огледат и усъмнят дали някои от съседите им не крадат топлина от  редовните ползватели на енергия. 

Други се замислиха откъде изтича топлината от жилището, за да махнат течовете и изолират стените и дупките в тях.

Решението и в двата случая дава термовизионното обследване на външните стени, ограждащи домовете ни. Предлага го Центърът за анализи на енергийнита ефективност към Техническия университет в София с ръководител проф. Никола Калоянов, който пръв направи мащабно термовизионно обследване на 40 жилищни сгради в столицата през 2008 година и засне с термовизионна камера кражби на топлинна енергия.  

България е едно от малкото места, където крадците на парно могат да бъдат уличени чрез термовизионно заснемане на кражбата в момента на случването й. „Другаде по света не се краде като у нас заради жестоките санкции за кражба на енергия и там няма такова хващане на крадци на  парно с термокамери, съобщи проф. Никола Калоянов пред „Телеграф“. Термовизията е модерно средство, с което се хващат много лесно нарушителите, поясни специалистът по топлотехника.  

Външните стени на сградата и входът се заснемат с термокамера, когато започне отоплителният период. Но не веднага, защото сградата трябва да поема определено количество топлина. Подходящо е да се прави от началото на ноември и почти до края на отоплителния сезон, обясни проф. Калоянов. Отрязал си съсед радиатора в стаята. Но минал през пода и изкарал инсталацията отвън на балкона. Имам много такива снимки от реални сгради. В края на сезона демонтира този радиатор. Други имат по два радиатора – в началото на сезона си монтират отоплително тяло без топлинен разпределител и се топлят на пълна мощност, в края го демонтират и слагат на негово място радиатор с уред, който има нулево показание. Когато мине отчетникът от фирмата за дялово разпределение, засича показанието и на въпросния потребител се записва нулево показание, а изразходваната топлинна енергия се разпределя на съседите му. 

При проекти за намаляване на разхода на сградите чрез мерки за енергийна ефективност задължителен етап е термовизионното обследване, за да се видят дупките, слабите места на сградата. „При панелното строителство има страхотни топлинни мостове, в сгради имаме снимано как тръбите са слагани залепени за външната стена на сградата и затова загубите са огромни. Така хващаме и крадците“, разказа проф. Калоянов.  

При санирането на сгради термовизията трябва да е задължителното стъпало. Някъде слагат по-тънка изолация, някъде прескачат. „Имам заснети модернизирани сгради, включително една на ул. „Оборище“ до музикалното училище, за която след снимането й се установи, че тя няма изолация, просто й сложили по-дебела мазилка и сградата светна на снимката.“ 

Срещу входа на Националната следствена служба, в блока зад близкия магазин живее  бившият декан на Компютърния факултет на Техническия университет. Проф. Калоянов направил такова заснемане на сградата и хванал няколко души, които уж се били отказали от отопление с парно, не плащали за отопление, но върху термовизионните снимки се вижда как  радиаторите греят, светят в жълто-червено. „Имам го документирано, както и на балкони с изкарани на тях радиатори, каза професорът. Той обясни, че изкривяването на изравнителните сметки в някои сгради се дължи на това, че някои граждани декларират, че „не ползват отопление“, а в действителност са се топлили, радиаторите са греели. 

Как да се провери истината за ползването на топлинна енергия в жилищен вход в панелна сграда в „Люлин“? Това попита абонат на столичното парно по обявения телефон 070011111 на топлинното дружество. Той обясни, че част от домакинствата са порязани с огромни изравнителни сметки за миналия отоплителен сезон, а други, които преди сезон 2023/2024 г. заявили, че са махнали или изключили радиаторите си и не ползват парно (което е съмнително), получили малки суми, съобщи клиентът.  

Домоуправителят или представител на етажната собственост да внесе в „Топлофикация“ заявление - искане за обследване с термовизионна камера на външните стени на жилищния вход, отговори служителката по телефона. Тя обясни, че на сайта на „Топлофикация“ е публикуван ценоразпис за услугата термовизия. 43,50 лв. струва проверка на фасадата на сграда с до три входа. Отделно се плащат 125,22 лв. за анализ на резултатите. Както и още 94 лв., когато проверката се иска от самата „Топлофикация“. Има и други такси. Така крайната цена набъбва на около 650 лв. за определена сграда.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...