Паралелно с ръста на цените се увеличават и сделките за имоти у нас

31.10.2024 | 08:10
по статията работи: econ.bg
В момента достъпността на имотите е на най-високото си ниво за последните 15 години, търсенето на имоти в момента превъзхожда предлагането, счита брокер
Паралелно с ръста на цените се увеличават и сделките за имоти у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

През последното тримесечие пазарът на недвижими имоти в България е показал ръст в цените и увеличен обем на сделките. Това отбелязва Димитър Калайджиев, брокер на недвижими имоти, в интервю по Радио „Фокус“.

Той подчертава, че търсенето на имоти в момента превъзхожда предлагането, което поддържа интереса към покупка на жилища на високо ниво. Според него това състояние на пазара е нормално и естествено и не означава наличие на „балон“ на имотния пазар, като обяснява, че „това са естествени процеси“.

Калайджиев прави сравнение с периода след икономическата криза от 2012-2013 г., когато цените на недвижимите имоти са били изключително ниски, като например в софийския квартал „Гоце Делчев“ цената е била 350 евро за квадратен метър. Днес тя е достигнала между 1700 и 1900 евро за квадратен метър, което брокерът смята за съответстващо на средните стойности за европейските столици и затова счита тези нива за „нормална цена“.

Според Калайджиев, достъпността на имотите е на най-високото си ниво за последните 15 години. Въпреки че през 2008 г. цените са били с 20-30% по-ниски от настоящите, тогавашните доходи са били три-четири пъти по-ниски, а лихвите по ипотечните кредити са били пет пъти по-високи. По-ниските лихви по ипотечните кредити днес продължават да поддържат силно търсене на имоти, като Калайджиев обяснява:

„Това е така, защото има много голяма конкуренция сред търговските банки. Българинът е консервативен и не повече от 40% от сделките са с кредит, което е малък процент“. Силната конкуренция между банките, заедно с ниските лихви, оказва стимулиращ ефект върху пазара.

По отношение на типа имоти, които се търсят най-много, брокерът коментира, че 85% от предложенията на пазара са в средния сегмент, като основно се търсят двустайни апартаменти с площ от 55 до 65 квадратни метра и тристайни апартаменти между 90 и 100 квадратни метра. Инвеститорите в строителството обикновено предлагат такива квадратури, защото са предпочитани от младите семейства, които съставляват основния контингент купувачи. По-големи и луксозни жилища се продават по-трудно, защото надхвърлят психологическата граница на купувачите.

Калайджиев посочва, че в момента няма проблем с предлагането на имоти, като според него по-скоро предизвикателство е ограниченото количество на вторичен пазар. Въпреки че пазарът в по-големите градове на страната е сходен откъм профила на купувачите, ситуацията не е еднаква навсякъде.

„В София пазарът винаги води и дава темпото. Ако тук пазарът започне да пада и да няма сделки, това ще отиде и в малките градове и ще се усети много по-силно,“ казва Калайджиев. Според него в столицата по-голям процент от сделките са с кредит – около 70-80%, докато в по-малките населени места този дял е по-малък.

Един от значимите фактори, който според брокера поддържа стойността на недвижимите имоти, е инфлацията.

„Имотът премества парите във времето и пространството, защото парите се обезценяват,“ коментира Калайджиев, подчертавайки, че инвестицията в недвижимо имущество е средство за запазване на стойността на парите.

При евентуалното присъединяване на България към еврозоната, брокерът прогнозира възможен ръст на цените на имотите и евентуален опит за спекулация от страна на някои участници на пазара.

„Някои хора ще се опитат да спекулират с цените, но пазарът ще си ги отрегулира сам,“ обяснява той. Присъединяването към еврозоната може да доведе до промени в лихвите, които вероятно ще достигнат нивата на лихвите в другите страни-членки, но Калайджиев очаква, че ниските лихви ще се запазят поне за следващите три-четири години, което би означавало продължаващ силен интерес към пазара.

Очаква се и засилен интерес от външни инвеститори при влизане в еврозоната, но брокерът смята, че когато пазарът е движен основно от българското население, той е „по-предвидим, по-стабилен и няма балонизиране“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...