Около 30% от българите може да загубят работата си заради изкуствения интелект

26.01.2024 | 16:10
по статията работи: econ.bg
По данни на Международната организация на труда това ще са около 6% в световен мащаб от работните места - около 2% за мъжете и около 4% за жените
Около 30% от българите може да загубят работата си заради изкуствения интелект
Снимка: под лиценза на creative commons

Около 30% от българите може да загубят работата си заради изкуствения интелект. Директорът на Националния център за оценка на компетенциите в БСК Томчо Томов споделя кои професии ще бъдат и кои няма да са засегнати от изкуствения интелект в студиото на Bulgaria on air. "Има два аспекта. Единият е, че част от работните места ще бъдат закрити напълно с въвеждането на изкуствен интелект.

По данни на Международната организация на труда това ще са около 6% в световен мащаб от работните места - около 2% за мъжете и около 4% за жените. Вторият аспект е, че няма да стане рязко закриване на работни места, а ще има постепенна трансформация", споделя Томов. Рутинните задачи на работното място, например, ще бъдат автоматизирани. Той цитира проучване, според което с най-висок риск са работните места на администраторите, служителите в офиси, счетоводители, банкови, данъчни и застрахователни служители, касиери в търговски обекти, юристи, позиции в рекламната дейност. По думите му изкуствения интелект не заменя човешките способности, той ги подсилва.

Все пак някои професии няма да бъдат толкова силно засегнати. По-устойчиви са три категории, където се изисква висока емоционална интелигентност, управление на хора…- творческите професии, научноизследователски, здравеопазване, социални дейности.

Там където се изисква креативност и индивидуална изява. Томов отбелязва, че да откриеш нещо ново е способност на човешкия мозък. Изкуственият интелект е база от данни, която човекът създава. Освен това, ще останат много работни места свързани с физическия труд, но те ще бъдат повече изискващи сръчност, майсторство, решаване на проблеми в нестандартни ситуации. "Хората се страхуват за бъдещето и професиите си. Въпреки че ще бъдат закрити и трансформирани работни места, в ситуация на преходи винаги се откриват повече работни места, отколкото да се закриват. Човекът ще трябва да промени отношението си към работата - вече няма да е полагане на часове работно време, а ще се иска интелект, ум", казва директорът на Националния център за оценка на компетенциите.

"При предприятията всичко зависи от политиките на държавата. Работодателите в преобладаващата част от сектора все още се ориентират, но не са напълно наясно какви ще са ползите от изкуствения интелект. Не можем да заложим всичко на него", добави Томов. Изкуствения интелект ще се ползва без да се замисляме особено – точно като електричеството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...