Предложения за промени в закона за Сметната палата отварят възможността за смяна на Главчев

06.08.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
"Продължаваме промяната - Демократична България" е внесла в деловодството на Народното събрание законопроект, с който предлага процедурата по избор на заместник-председателите на Сметната палата да бъде откривана от парламента
Предложения за промени в закона за Сметната палата отварят възможността за смяна на Главчев

"Продължаваме промяната - Демократична България" е внесла в деловодството на Народното събрание законопроект, с който предлага процедурата по избор на заместник-председателите на Сметната палата да бъде откривана от парламента, а не по предложение на председателя на одитната институция, както е в момента.

Тази промяна би дала възможност на Народното събрание да започне веднага такава процедура и в кратки срокове да избере други титуляри на местата на настоящите заместници на Димитър Главчев Горица Грънчарова-Кожарева (ДПС) и Тошко Тодоров (ГЕРБ), които са и сред възможните варианти за служебен премиер.

Предложенията са внесени от Кирил Петков, Николай Денков, Надежда Йорданова и Кристина Петкова и са мотивирани с това, че настоящият начин за избор на заместник съдържа редица дефицити, а основният е в случаите, в които председателят на Сметната палата е избран за служебен премиер и е във фактическа невъзможност да предложи свои заместници.

"В хипотезата на продължаваща политическа криза и дълги мандати на служебни правителства това може да е пречка пред попълването на състава на Сметната палата", се посочва в мотивите.

След новите поправки в Конституцията председателят и заместник-председателите на Сметната палата са сред кръга от лица, измежду които държавният глава може да избира служебен премиер при назначаване на служебно правителство. Списъкът включва още председателя на Народното събрание, управителя и подуправителя на БНБ, омбудсмана и неговия заместник. Тъй като заради противоречие с устава на Европейската централна банка (ЕЦБ) ръководството на БНБ е в невъзможност да приеме такъв пост, а позицията "държавен омбудсман" е овакантена от началото на пролетта, в настоящата политическа ситуация изборът се свежда само до председателя на Народното събрание Рая Назарян и до ръководството на Сметната палата.

Малко по-рано вчера Назарян съобщи и на президента, че не желае да бъде служебен премиер, а при предишната подобна процедура това направиха Кожарова и Тодоров. Това свежда избора единствено до настоящия председател на Сметната палата и служебен премиер Димитър Главчев.

От "Продължаваме промяната - Демократична България" неведнъж са изтъквали, че Главчев е "министър на господин Пеевски" (последно това заяви Божидар Божанов от "Да, България" - бел. авт.) и в последните дни лансират тезата, че трябва да се направи усилие, за да бъде намерена алтернатива, така че да се спре с възпроизвеждането на "модела Пеевски".

Една от възможностите за това бе през смяна на председателя на парламента. Най-напред за това заговори съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, след като информацията вече се бе появила в негови присъдружни медии. След това обаче индиректно представители на "Продължаваме промяната - Демократична България" потвърдиха, че се търси вариант на това да има друг служебен премиер, а в края на миналата седмица изтекоха снимки от среща между политици, като обяснението бе, че се обсъждат възможности за смяната на Назарян. Въпреки че лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отрече да е имало такъв разговор, неофициално източници на "Дневник" потвърдиха, че се търсят начини Главчев да бъде сменен.

Вариантът това да стане през заместник-председателите на Сметната палата е по-предпочитан от някои политически сили, тъй като това ще избегне директна конфронтация с ГЕРБ и няма да се затвори вратата към бъдещи преговори с партията на Борисов, който вече предупреди, че ако това се случи, ще има "един много разсърден ГЕРБ".

След внасянето на законопроекта в Народното събрание представители на няколко политически сили коментираха пред "Дневник", че този ход не е бил съгласувано с тях. От "Продължаваме промяната - Демократична България" пък заявиха точно обратното.

Така или иначе, за да може този сценарий да се осъществи, ще е необходима помощ както от президента Румен Радев, който да забави процедурата по консултациите и обявяването на служебния премиер, така и съдействието на Рая Назарян (ГЕРБ). Причината е, че законопроектът по правило трябва да се разгледа в комисията по бюджет и финанси, чийто председател е Байрам Байрам, който е в тесния кръг на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски.

Байрам не би имал интерес от бързото придвижване на този законопроект, затова ще трябва да се разчита на Назарян да разпредели текстовете в комисията по правни въпроси и след като бъде разгледан там, да бъде вкаран в програмата за работата на Народното събрание още тази седмица. Теоретично е възможно при наличието на мнозинство законопроектът да бъде приет на две четения в един ден, но след това, за да влезе в сила, трябва първо да бъде обнародван в Държавен вестник. Едва след това може да се открие процедурата, която от своя страна също не е кратка и включва внасяне на предложения, проверка на документите, изслушване в комисия на кандидатите и гласуване в пленарна зала.

Това означава, че президентът трябва да се въздържи да посочва служебен премиер поне още три седмици, докато парламентът успее да направи избора.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...