На практика предизборната кампания започна. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на политическите партии по време на консултациите във връзка с назначаването на служебно правителство.
„Започвам по същество, защото на практика предизборната кампания започна. Ще помоля за точност, за придържане към темата и аргументиране. 50-то НС не успя да излъчи правителство и ние отиваме към поредните предсрочни избори, но за да насроча дата за тези избори, съгласно мой указ и както е по Конституция трябва да се проведат тези консултации, да се определи кандидат за служебен министър-председател.
Съгласно промените, които приехте в парламента моите възможности за избор на служебен министър-председател са ограничени. Аз пристъпих към разговори с всички потенциални кандидати, както е по списъка, които разговори не са приключили окончателно. Но мое убеждение е, че не можем да бавим повече процеса и не трябва да го бавим. Трябва да има яснота в държавата по отношение на нейното управление. И затова Ви поканих на тези консултации. Очаквам да чуя Вашите становища и как виждате пътя напред.“, допълни Радев.
Независимо от противоречивите оценки по отношение на промените в Конституцията, ние дължим повече отговорност, повече грижа на духа на парламентаризма, повече ангажираност към духа на Конституцията, както на принципите на правовата държава. Това заяви Росен Желязков от ГЕРБ. „В този смисъл тази процедура по консултациите е неразделна част от процедурата по назначаване на служебен министър-председател. Ние в тази позиция изхождаме от разбирането, че мненията, позициите на отделните ПГ имат за предел там, където започват Вашите правомощия, господин президент.“
Росен Желязков изрази и категоричното мнение е, че политическите групи, политическите представители в 50-то НС не бива да се бъркат в тези компетенции, не бива да дават съвети, оценки, напътствия за това какъв трябва да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинирани за премиер и министри, защото това е изцяло във Вашите компетенции.
Той изрази задоволство от вчерашната позиция на президента, с която той е защитил духа на парламентаризма с това да не се допуска позицията на председател на НС да бъде обект на политически инженеринг и да доведе до това чрез определен и желан дизайн да се определи кой би бил подходящият за определено мнозинство служебен министър-предател.
Николай Денков заяви, че от ПП-ДБ не биха искали да влизат в това, което попада в правомощията на президента да избере премиер, който да състави кабинет. „Единственият коментар, който ще си позволим е свързан с основното задължение на този служебен кабинет, който трябва да осигури честни избори“.
Според Костадин Костадинов от „Възраждане“ тази консултация до голяма степен е излишна, защото нещата предварително са ясни. „Вие имате възможност да избирате между хора, които са в ограничен състав. Това са хора назначавани по предложение на Пеевски и Борисов.“