От Асоциация на промишленото птицевъдство сме отправили апел за помощ от държавата и сме готови за протести. Вече година и половина сигнализираме за тежкото икономическо състояние на нашия сектор, като сме водили срещи с Министерство на земеделието и с Министерство на икономиката, излагали сме позицията си в пресконференции и сме сигнализирали на медиите за това. От началото на COVID пандемията през 2020 година до момента няма адекватни мерки за подпомагане на птицевъдството и сме изключвани от всички помощи за животновъдството, с което си действие смятаме, че сме дискриминирани и обречени на сигурен фалит. Това пише председателят на Асоциацията на индустриалното птицевъдство Даниел Божанков в писмо до медиите, съобщава Agrozona.bg.
Сектор птицевъдство е с най-големия дял в животновъдството по обороти и по внесени данък добавена стойност и данък печалба в държавния бюджет тъй като е над 95% на светло. В момента браншът е в най-голямо затруднение, тъй като там където са най-големите обороти съответно се образуват и най-големите загуби. Птицевъдството работи на загуба вече година и половина и продава под себестойност своята продукция, съобщават още от Асоциацията. Суровините за фуражите, които образуват 70% от себестойността на продукцията ни, са безпрецедентно поскъпнали с над 100% и това неминуемо води до невъзможност на производителите да отглеждат животните си, да изпълняват бизнес плановете си и ангажиментите към държавата.
Секторът отчита огромни междуфирмени задлъжнялости, невъзможност за обслужване на кредити и плащане на ДДС към държавата. За миналата година беше изготвена методология, която изчислява натрупани загуби от над 80 милиона лева за сектор птицевъдство. Всичко това крие огромен риск за невъзможност за задоволяване продоволствената сигурност на нацията от птичи продукти – месо и яйца.
Асоциация на промишленото птицевъдство ще има утре среща с Министър Иван Иванов, в която секторът да изложи своите предложения за последен път преди да изрази гневните емоции на фермерите чрез протестни действия.