Eвропейската организация на рециклиращата индустрия (EuRIC) и Европейската организация за управление на битовите отпадъци (MWE) предлагат да бъде въведен данък върху новите дрехи. Идеята е така да бъде намалено тяхното купуване и да бъдат стимулирани продажбите на употребявани облекла.
Двете международни организации отправят исканията си заради задълбочаващата се криза на европейския пазар за сортиране и рециклиране на текстил, която води до фалит много фирми.
Сред основните причини за това е вносът на евтини дрехи, поръчани от потребителите чрез китайски онлайн платформи, което води до свиване на продажбите както на нови облекла, така и на употребявани дрехи, продавани в страните от ЕС. Спад на продажбите на дрехи втора ръка има и в България.
Китайските сайтове предлагат голямо разнообразие от дрехи на сравнително ниски цени, което позволява и на хората с ниски доходи да носят нови дрехи, вместо употребявани. Марковите дрехи, продавани в страните от ЕС, са недостъпни за голяма част от хората. Поръчваните от Китай дрехи обаче, които са без лого на известен търговски бранд, са по джоба на хората.
За проблемите в сектора на употребяваните дрехи допринасят и фактори като войната в Украйна и предизвикателства с логистиката в Африка, посочват от двете международни организации. Всички тези причини са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.
Резултатът е сериозна криза за индустрията. Пратките от ЕС за страни извън Общността са намалели от 464 993 тона през 2022 г. на 430 185 тона през 2023 г., според Евростат. В същото време търсенето на рециклирани текстилни материали е ниско, като обемът на произведения рециклиран памук възлиза на едва 319 хил. тона годишно, което е малък дял от общо 24 млн. тона произведен всяка година памук.
С намаляването на търсенето, цените на дрехите втора употреба са се сринали, а разходите за събиране, сортиране и рециклиране са се увеличили, отбелязват браншовите организации. От пролетта на 2024 г. цените за сортиране вече не покриват разходите за обработка, което води до сериозни финансови загуби. Складовете се пълнят или вече са пълни, а няма изгледи за продажба. Има реален риск ненужният текстил да бъде изпратен за изгаряне. В целия бранш има съкращаване на персонал. Само с незабавни мерки може да се избегнат масови фалити, заявяват от браншовите организации.