Три начина за справяне със стреса след отпуската

14.08.2017 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Завръщането от отпуска, наричано понякога "следпразничен махмурлук", може да бъде много стресово преживяване и дори да доведе до сезонна депресия
Три начина за справяне със стреса след отпуската
Снимка: под лиценза на creative commons

За много българи дългата лятна почивка за тази година вече приключва и идва онзи неприятен момент, в който трябва да се върнат към работата и нормалното си ежедневие. По време на отсъствието може да са се натрупали безброй задачи и имейли, които бързо заличават чувството на лекота от ваканцията, а ако тя е била и по-продължителна, на човек може да му е много трудно да влезе обратно в работния ритъм.

Завръщането от отпуска, наричано понякога "следпразничен махмурлук", може да бъде много стресово преживяване и дори да доведе до сезонна депресия. Ето няколко съвета от специалисти по човешки ресурси, публикувани във "Форбс" и други медии, за това как по-лесно да се адаптираме отново към работата след края на ваканцията.

1. Добра подготовка

Тези, на които все още им предстои лятната отпуска, имат шанс добре да се подготвят не само за почивката си, но и за завръщането си след това. Могат да присъединят последния работен ден преди ваканцията и първия работен ден след това към плановете си, така че преходът между двете да е по-естествен и плавен.

Преди отпуската има няколко важни неща, които лесно се забравят, обаче улесняват живота, ако се направят в последния ден - например да се зададе автоматичен отговор за отсъствие от офиса на имейла и служебния телефон. В него е добре да се включи както периода, за който се отсъства, така и контакти на заместника за това време. Това не само ще помогне по време на почивката човек да не го притесняват по работа, но също ще намали натрупването на задачи.

Други важни неща в последния ден преди ваканцията, са да се разтреби бюрото и да се състави списък с всички задачи, срещи и ангажименти, които ще чакат след края на почивката. Така като се върне, ще го посрещнат едно приветливо работно място и ясно зададени задачи, вместо хаос и пропуснати срокове. Разбира се, препоръчително е всичко, което е възможно да бъде отметнато преди ваканцията, да бъде направено.

Специалистите препоръчват също и да се предвиди един ден за почивка от почивката. Например вместо в неделя вечерта, хората да се приберират в събота и да имат известно време да се аклиматизират преди първия работен понеделник. А друга стратегия е този ден да се планира като част от ваканцията - да бъде изпълнена с почерпки и истории за колегите от познати или непознати места, къде е изкарана отпуската.

Изобщо предвидливите хора могат много да се улеснят преди ваканцията, но за останалите, които не са предусетили опасността от следотпускарския махмурлук и вече се борят с шока от завръщането, професионалистите имат други препоръки.

2. Място за лавиране

"Приемете, че първите няколко дни ще е тежко и защитавайте правото си да се аклиматизирате и да разполгате с малко повече време от обикновеното за някои задачи и за подготовка за служебни срещи", съветва авторът на литература за самопомощ Лора Вандеркам пред "Форбс".

"Ако не искате да бъдете премазани от работата в първия ден след ваканцията, отидете с план за контраатака, например да отложите колкото е възможно повече работа за следващия ден, особено срещи, които изискват подготовка, стига това да не вреди на бизнеса", допълва тя. Всъщност лошото представяне би навредило повече, отколкото отлагането, подсказва писателката.

Трудовите психолози дават идея и как по-лесно завърналият се да се справи с една от най-тежките задачи след почивката - препълнената електронна поща. Вместо да се четат хронологично всички съобщение едно по едно, по-интересно ще му е да проследи темите и развитието им, затова активно да се използва търсачката за авторите и темите, докато съдържанието се стопи. Друг подход "за по-смелите" е бърз преглед на пощата и решително изтриване на всичко несъществено, което може да спести часове наваксване.

3. Начало на нещо ново

Завръщането след ваканция може да се приеме и като нещо вълнуващо - като възможност за започване на чисто, за създаване на нови навици или отношения с колегите. Може да изпробвате ново място за хранене в обедната почивка, да поканите колега, с когото не сте говорили често преди, да се разходите в необичайна посока, да пиете зелен чай, и какво ли още не, предлагат специалистите по човешки ресурси.

В крайна сметка целта на ваканцията е точно такава - прекъсване на рутината.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...