"През първите пет месеца на тази година броят на международните туристически пътувания е намалял наполовина, а загубите на туристическия сектор възлизат на около 320 милиарда долара", обяви генералният секретар на ООН Антониу Гутереш, цитиран от БГНЕС.
120 милиона работни места в туризма са застрашени. Гутереш подчерта необходимостта от възстановяване на туристическия сектор. "Но това трябва да се направи с внимание към безопасността на хората и опазването на околната среда", каза той.
Според програмен документ на ООН приходите от туризъм могат да спаднат с между 910 милиарда долара и 1.2 трилиона долара през 2020 година, а това може да намали световния брутен вътрешен продукт с 1.5 -2.8 процента, допълва "Асошиейтед прес".
Застрашени са не само работните места в туризма, сочи документът на ООН, но и тези в свързани сектори, включително в общественото хранене, осигуряващи работа на 144 милиона работници по света.
"Кризата е голям шок за развитите икономики, но за развиващите се страни става дума за извънредна ситуация, на която трябва да се реагира, по-специално за много от малките островни страни и за африканските държави", допълва ръководителят на ООН.
По думите му за някои от тези страни туризмът носи над 20 процента от брутния вътрешен продукт.
Във видеообръщението Гутериш подчерта, че туризмът е третият по големина в света износен сектор на световната икономика след горивата и химическата промишленост, а за 2019 година той е представлявал 7 процента от световната търговия, допълва "Асошиейтед прес". В туризма работи всеки десети човек на планетата и браншът непряко осигурява препитание на още стотици милиони, допълни ръководителят на ООН.
Туризмът, освен че подкрепя икономиката, позволява на хората да се срещнат с световните културни и природни богатства, като и да се сближат, каза той.
Гутериш подчерта също така, че туризмът е изключително важен за запазването на природата и културното наследство.
Според доклада на организацията около 7 процента от световния туризъм е свързан с дивата природа, "сегмент, който расте с 3 на сто годишно".
От началото на пандемията страните често прилагаха едностранни мерки, за да ограничат разпространението на болестта, като изолации, карантини или ограничения на достъпа за чужденци, които повлияха на международния туризъм.
"Само колективни действия и международно сътрудничество ще бъдат в състояние да дадат тласък на туристическия сектор на нови здрави основи", отбелязва ООН.
"Ограниченията за пътуване по света от средата на март имаха катастрофално въздействие върху туристическия сектор", каза от своя страна Сандра Карвао от Световната организация по туризма към ООН. Тя призова и за по-голямо сътрудничество между правителствата по въпросите, свързани с налаганите ограничения на пътуванията заради пандемията.