Парламентът подхваща електронните рецепти, след като хаосът с тях продължава вече седмица. Изнервени и притеснени родители разказаха за мъките, през които са преминали за да купят антибиотик на болните си деца.
Лични лекари казаха, че са принудени да правят компромис, поставяйки тикче, което дава право на фармацевта да замени липсващия антибиотик с генерик.
Заради хаоса с е-рецепти за антибиотици и медикаменти за диабет днес извънредно ще заседава здравната комисия в НС. На нея ще бъдат изслушани здравният министър и шефовете на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и на “Информационно обслужване”.
Председателят на здравната комисия в НС проф. Костадин Ангелов припомни, че задължително електронно предписване на антибиотици и лекарства за диабет бе въведено, за да се завиши контролът и да се преодолее липсата на тези препарати, а от МЗ са имали три месеца да подготвят системата. “Някои от лекарствата за диабет се използват например за отслабване, вместо да стигат до нуждаещите се, а по отношение на антибиотиците - те масово се купуват без лекарско предписание, което пък води до риск от антибиотична резистентност и смърт от банални инфекции”, подчерта проф. Ангелов и напомни, че докато той е бил министър са тръгнали първите е-рецепти, без обаче това да доведе до проблеми за пациентите, при все че тогава COVID пандемията е била в разгари си.
По думите му бъдещето е в генеричната замяна, но България в момента не е готова за тази стъпка. “У нас това ще се изроди, защото не сме решили проблемите с вертикалната интеграция. Сега, ако дадем възможност в аптеките да правят замяна, би означавало в много от тях да се продават само медикаменти на производителя, който в същото време има и складове на едро и през друга фирма притежава и верига аптеки”, прогнозира проф. Ангелов.
Той припомни още, че през август Комисията по здравеопазване е поискала информация от ДАНС и ГДБОП кои са фирмите, които са изнасяли лекарства във времето, в което в България е имало недостиг. “От самото начало е ясно едно - срещу българските граждани някой извършва престъпление по линията на изнасянето на медикаменти в момента, в който има ясна нужда от тях и недостиг на лекарства”, подчерта той и поиска да разбере дали има институции, които са проспали недостига на определени медикаменти и техния износ за трети страни.
Професор Ангелов каза, че предстои законова промяна, която да задължи притежателите на разрешение за употреба, търговците на едро и аптеките да качват всяка фактура за количествата лекарства, които са внесени у нас.
“Ще направим нещо като виртуален склад, за да може в реално време държавата, МЗ и лекарите да знаят колко точно бройки има налични от всеки един медикамент на пазара”, обясни целта проф. Ангелов пред БНТ. Той изтъкна, че в момента никой не може да отговори с какво количество разполага страната ни от което и да е лекарство, нито пък да проследи пътя му от внасянето до пациента, ако изобщо стига до болния. Според него най-големият проблем не е формулата на Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), а това, че много малко производители, дистрибутори и търговци на дребно подават коректна информация към нея.