Хотелиери по морето: Върви мижав сезон

26.08.2024 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Това, че изобщо има някакви туристи се дължи на факта, че се предлагат огромни отстъпки. Затова не може да се каже, че сезонът е протекъл идеално, коментират от хотелиерската и ресторантьорска организация
Хотелиери по морето: Върви мижав сезон
Снимка: БГНЕС

Беден летен сезон регистрират хотелиери по родното Черноморие. Пред “Труд news” те го определиха като мижав, със спад на посещаемост до 40 на сто в сравнение с миналата година. По Южното и Северното са най-недоволни от туристическия поток това лято, като само Слънчев бряг отбелязва по-високи обороти.

“Това, че изобщо има някакви туристи се дължи на факта, че се предлагат огромни отстъпки. Затова не може да се каже, че сезонът е протекъл идеално.” Така коментираха думите на служебния министър на туризма Евтим Милошев, че тази година може да е рекордна за българския туризъм, от Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Нейният зам.-председател Веселин Налбантов заяви, че има много хотелиери, които не могат да покрият огромните си сметки за ток, сред които има увеличение от близо 400%.

“Същевременно растат цените поголовно. Най-вече бяхме изненадани от тези недобросъвестни бизнесмени, които търгуват, крадат и какво ли не правят с тази електроенергия”, заяви той. Първоначално заявеният протест на бранша, който бе насрочен за 27 август е отложен, поради уверения от министъра, че компенсациите ще дойдат.

“Това обаче не е единичен фактор за спасение на хотелите”, заяви Налбантов и добави, че е необходимо “да се поправи ситуацията с Бургаското летище, да се дадат безплатни седалки в самолетите и да се направи хубава реклама.”

От БХРА определиха този летен сезон като “мижав”, а за предстоящите септемврийски понижения на цените заявиха: “Има предел, до който можем да сваляме, не може да храним хората с бисквити и вафли. Сезонът беше най-лош по части от Южното и Северното Черноморие, където колеги твърдят, че са изключително недоволни.”

“Има низ от несъвършенства, няма стратегия в туризма, министърът е диалогичен, но бикът трябва да се хване за рогата, проблемите са същите с всеки един пореден министър. При тази смяна на министри през няколко месеца, не става туризъм. Туристическият бизнес носи до 15% от БВП”, заключи Налбантов.

От своя страна от Сдружението на туроператори “Обединение за бъдеще за туризма” са недоволни от повишеното от 1 юли ДДС на 20%. След Ковид пандемията данъкът бе върнат само за тях, а ресторантьори и хотелиери останаха със ставка от 9 на сто.

“Това поряза нашия бранш. Една ставка в средата на сезона, при предварително продадени пакети, ни задължи да покрием останалите 11%. Това рефлектира върху цените на пакетите сега през септември. Вместо да има намаление, то ние трябва да калкулираме увеличение. Това не се харесва на летовниците в никакъв случай”, коментира пред “Труд news” председателят на УС на сдружението Павлина Илиева. Тя обобщи, че в чужбина ДДС във всички държави е различно.

“Тази ставка за нас ни отнема конкурентоспособност занапред в следващия сезон, чиито пакети се калкулират сега”, заяви тя.

“Ние не можем да спечелим и нито една обществена поръчка, защото като сметнем 9% на хотели и ресторанти, прибавяме още 20 на сто ДДС отгоре. Така е и при физическите клиенти. Те се насочват към директна резервация в хотелите, като прескачат туроператора”, посочи още Илиева.

Като експерт обаче, тя прогнозира до поне още 30 на сто по-евтини септемврийски нощувки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....