Над 10 браншови организации от хранителната индустрия застанаха на страната на Националната лозаро-винарска камара и също обявиха, че новият режим на фискален контрол, въведен от началото на годината, е необоснована административна тежест, която силно затруднява дейността им.
Лозари и винари протестираха през изминалата седмица срещу задължителното електронно деклариране пред НАП на всеки товар с грозде още преди да потегли камиона от полето. Те обявиха, че това практически е невъзможно заради липсата на кантари и интернет връзка, но въпреки това нарушението се наказва със солени глоби. Винопроизводителите се оплакаха и от последващия контрол, при който трябва също да декларират пред НАП всяка пристигнала доставка винено грозде дали отговаря на предварително подадените количества, да пускат коригиращи декларации и да чакат данъчни инспектори за проверки на място.
Проблемът не е само с гроздето, а с всички плодове и зеленчуци, както и с по-голямата част от хранителните продукти, обявиха асоциациите на млеко- и месопреработватели, на хлебари, мелничари, пивовари, птицевъди, преработватели на плодове и зеленчуци, производители на безалкохолни напитки и захарни продукти, както и вносители на алкохол.
Те са изпратили писмо до премиера Димитър Главчев, финансовия министър Людмила Петкова и земеделския министър Георги Тахов с искане за среща, на която да обсъдят облекчаването на затегнатия данъчен режим при превоза на храни, които се квалифицират като стоки с висок фискален риск.
"Въпреки множеството писма и срещи до този момент не сме получили реални обяснения и доказателства, че въведеният механизъм на свръхадминистративен контрол води до повишена събираемост и обективна практическа полза за фиска. Но едно е неоспоримо - въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите", посочва хранителната индустрия в писмото.
В него те изразяват недоволство от позицията на НАП по повод протеста на винарите, в която приходната агенция посочва, че не всеки превоз подлежи на контрол и че до момента няма постъпили сигнали за производствени затруднения заради режима на деклариране. НАП напомни, че само товари в камиони с тегло над 3.5 тона подлежат на задължително предварително деклариране.
"На практика единственото решение, което получихме на всички срещи от НАП е да „заобикаляме Закона“ като ползваме изключенията – да се транспортират суровини и продукция с камиони до 3.5 т, тъй като реално няма практически варианти на полето да се остойности и претегли продукцията, за да се декларира съгласно изискванията на новия режим", недоволстват производители и преработватели в хранителната индустрия.
Според тях тези, които досега са заобикаляли закона, ще продължават да го правят, а единствено страдат добросъвестните.
По същия начин протестираха в началото на годината търговските вериги, които първи въведоха новия режим на деклариране. В разговори с НАП и МФ те успяха да облекчат някои изисквания в контрола. Проблемът ескалира наново със старта на прибиране на реколтата от плодове и зеленчуци, чийто превоз от полето вече подлежи на предварително деклариране пред НАП.
"Трябва ли да спрат производства, да фалират предприятия, за да бъдат предприети реални мерки за облекчаване на индустрията и осигуряване условия за нормалното й функциониране?", питат в писмото си до премиера браншовите организации от хранителната индустрия. И настояват за спешна ревизия на режима на фискален контрол, "за да се гарантира продоволствената сигурност на страната чрез осигуряване на нормални условия за работа на бизнеса".