Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" /S&P Global Ratings/ потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на София - 'BBB със стабилна прогноза, който е равен на рейтинга на България, съобщиха от "Московска" 33.
Българската столица продължава да има по-стабилни икономически показатели от средното за страната, както и добра ликвидност, пише в публикацията на рейтинговата агенция. Диверсифицираната местна икономика, ниската безработица и финансовата дисциплина, спазвана от екипа на столичния кмет Йорданка Фандъкова ,са сред основанията на S&P да запазва доверието си и да потвърди прогнозата за развитието на града.
Рейтингът отразява ролята на София като административен, финансов и търговски център на България. Въпреки, че националният БВП на глава от населението е по-нисък от средноевропейския и други сравними държави, столичани имат по-висок стандарт на живот от средния за страната, отбелязват от агенцията. Структурата на приходите на София балансира непредвидимата финансова рамка, в която по принцип работят българските градове.
Въпреки ограниченията и предизвикателствата, предизвикани от пандемията от COVID-19, икономиката на българската столица работи по-добре от средното за страната. София има ясна стратегия да се промотира като инвестиционна зона и дигитална столица. От "Стандард енд Пуърс" очакват, че безработицата в града ще остане доста под средното за страната.
Рейтинговата агенция подчертава, че институционалната рамка, в която работят българските местни власти все още се развива. Заради важната роля, която българското правителство има в цялата финансова система на страната, възможността да се прогнозират финансите на града е по-ограничена.
София има ограничен размер на дълга и стабилна ликвидна позиция, благодарение на устойчивите финансови резултати и външно съфинансиране на инвестиционната си програма. "Стандард енд Пуърс" очакват столицата ни да продължава да има стабилни приходи и разходи при нормализирането на икономиката.
Градът има значителна Капиталова програма, която включва продължение на трета линия на метрото, развитие на ВиК сектора, рехабилитация на пътища, реновиране и разширение на образователната инфраструктура. Рейтинговата агенция отбелязва, че градът има възможност да балансира тази програма при необходимост.