В края на миналата седмица канадската кредитна агенция DBRS намали дългосрочния суверенен кредитен рейтинг на Италия от "А" до "ВВВ" със стабилна перспектива. До този момент DBRS беше единствената от водещите агенции, която все още държеше рейтинг на страната във високия диапазон "А", като рейтингът на Италия, определен от "Стандард енд Пуърс" е "ВВВ-", на "Мудис" - ""ВВВ+" и на "Фич" - "Ваа2".
Канадската кредитна агенция посочи, че нейното решение отразява несигурността около способността на Италия да осъществи необходимите реформи, продължаващата слабост на банковата й система и крехкия икономически растеж.
Това решение на DBRS означава, че италианските банки вероятно ще трябва да плащат повече (по-високи лихви), за да заемат средства от ЕЦБ, когато те използват притежаваните от тях държавни облигации като гаранции при провежданите от централна банка операции по рефинансиране. Това също така може да направи италианските дългови книжа по-малко привлекателни за чуждестранните инвеститори с оглед и на факта, че публичният дълг на Италия е около 133% от националния БВП - най-големия по размер дълг в еврозоната след този на Гърция.
Въпреки че решението на DBRS не беше голяма изненада за финансовите пазари, новината провокира натиск от продажби на дълговия пазар в Италия в началото на днешната търговия, повишавайки доходността (лихвата) на италианските книжа. Лихвата на 10-годишните облигации нараства с 3 базисни пункта към 1,93%, а на краткосрочните книжа - с около 2 базисни пункта. Лихвата на голяма част от останалите водещи еврооблигации бележи известно понижение, докато тази на португалските и на испанските книжа нараства в тандем с доходността на италианските облигации.