Адвокат: Вложителите в КТБ да не се струпват от първия ден пред банките 1

08.11.2014 | 10:29
по статията работи: Десислава Маданска
Изплащането на гарантираните суми трябва да започне в 20-дневен срок
Адвокат: Вложителите в КТБ да не се струпват от първия ден пред банките
Снимка: Thinkstock/Guliver

Няма нужда вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ) да се струпват първи ден пред банките. От тук нататък всеки един вложител в банката, който има средства в размер на гарантираните влогове, ще получи плащане за своите вземания в банката по реда на Закона за гарантиране на влоговете. Това каза адвокат Валя Гигова пред БНР. В четвъртък (6 ноември) БНБ отне лиценза на КТБ.

Изплащането на гарантираните суми трябва да започне в 20-дневен срок, считано от вчера (7 октомври). Това ще става в определени от Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете търговски банки.

За да може да се извърши това, трябва да се осъществи една предварителна дейност по установяване на това кои лица имат право на гарантиран влог и какъв е техният размер, каза Гигова. Всичко това ще стане публично.

В срок до една година всеки един вложител, който има разминаване по отношение на суми, има възможност на направи възражение пред квестора или синдика на банката, които трябва да разгледат неговото възражение.

Ако възражението на вложителя бъде отхвърлено, той трябва да защити правата си по съдебен ред, каза адвокатът.

По думите й Фондът за гарантиране на влоговете е длъжен да осигури средства, достатъчни за изплащане на всички задължения:

„Ако има недостиг във Фонда на средства, този недостиг ще бъде набавен или като се поиска от останалите банки да предплатят своите вноски по Фонда за гарантиране на влоговете, както и чрез заеми на Фонда от наши или чужди банки, включително от държавата. Няма нужда хората да се струпват първия ден, защото изплащането на тези суми е гарантирано от държавата“, поясни Гигова.

Вложителите с вземания, които са над гарантирания размер, ще трябва да търсят удовлетворение на всичките си права в рамките на производството по несъстоятелност на банката.

„Когато банката бъде обявена в несъстоятелност, те трябва да предявят вземанията си. Тези вземания ще бъдат приети и разгледани от синдиците. След като се пристъпи към осребряване активите на банката, ще получат сумите си от продажбата на имуществото на банката“, обясни адвокатът.

Тя каза още, че всички кредитополучатели трябва да продължат да погасяват вноските си към банката. В противен случай синдиците ще трябва да ги събират по принудителен ред.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Вложителка 08.11.2014 | 23:09
Напротив, има си такава нужда и то голяма - за да се разпоредим с парите си възможно най-бързо и да намалим загубите след пропуснатите ползи от 4-те месеца, в който парите бяха блокирани на много ниска лихва + сегашния 1 месец от фалита до изплащането, за който вече не се начислява никаква лихва. Ясно е, че ще си получим парите, само че всеки изминал ден, в който престояват, е реализирана загуба.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...