Азиатската банка за развитие понижи перспективите си по отношение на Азия поради забавения икономически растеж в Китай и Индия, информира „Би Би Си“.
От банката добавят, че опасенията относно прекратяването на програмата за количествени облекчения на Федералния резерв на САЩ също ще се отрази негативно на растежа в региона. Спекулациите, че Фед ще преустанови отпускането на парични стимули, накараха много инвеститори да извадят парите си от Азия.
Банката понижи прогнозите си за годишен икономически растеж в региона, включващ 45 държави, до 6% през 2013 г. Предишната прогноза беше в размер на 6,6%.
„Растежът в Азия и Пасифика за 2013 г. ще е по-нисък от предишните оценки, тъй като икономическата активност в двете най-големи икономики в региона е доста скромна, а ефектите от програмата за количествени облекчения - негативни“, смята Чангионг Ре, главен икономист от Азиатската банка за развитие.
Организацията понижи също така и прогнозите за растеж през 2014 г. от 6,7% на 6,2%.
Нужда от реформи
Китай, най-голямата икономика на азиатския континент, регистрира сериозно забавяне на икономическия растеж, причинено от по-слабото търсене на ключови за страната пазари - САЩ и Европа. Растежът е по-слаб вече две поредни тримесечия.
Индия пък отчете най-слабия растеж през последното десетилетие. Това беше породено от липсата на реформи във важни сектори, както и проблеми в производствения сектор.
В последния си доклад Банката за развитие предупреждава, че икономиката в Южна Азия ще се влоши също така и от по-слабото представяне в Тайланд, Индонезия и Малайзия. Страните се сблъскват с проблеми в износния сектор.
Според организацията забавянето на икономическия растеж подчертава нуждата от реформи в ключови области като преките чуждестранни инвестиции, инфраструктура, фискална консолидация и програми за социална сигурност. Именно това бил начинът за постигане на дългосрочен растеж в региона.