Фондовите и валутните пазари в развиващите се азиатски икономики отчетоха срив на фона на страховете, че Федералният резерв на САЩ може да ограничи програмата си за изкупуване на облигации. Тя има за цел да стимулира американската икономика, но вероятно до края на годината ще бъде редуцирана.
Книжата в Индонезия, Тайланд и Филипините отчетоха спад, като фондовата борса на Филипините беше надолу с 6%, информира „Би Би Си“.
Индийската рупия стигна до ново рекордно ниско ниво. Същевременно индонизийската рупия поевтиня до най-ниската си стойност от 2009 г. насам.
Индонизийският борсов показател Jakarta Composite Index спадна с 2,3%, тайландският SET – с1,9%, а малайзийският Bursa се понижи с 1,8%.
Програмата на Фед беше използвана, за да стимулира ликвидността на пазара. Това оказа влияние и в Азия, като вдигна цената на активите в последните години.
Вчера (21 август) излезе информацията, че управителите на Федералния резерв се чувстват „удобно“ с плановете за редуциране на програмата за изкупуване на дългови ценни книжа. Фед купува пи 85 млрд. долара на месец. Според повечето анализатори това означава, че Вашингтон вероятно ще ограничи стимулиращите мерки в рамките на тази година.
Азиатските пазари, които преди бяха любима инвестиционна дестинация, започват да губят популярност сред инвеститорите. Страни, като Индия и Индонезия, пострадаха от забавянето на икономиката, както и от повишаващия се дефицит по текущата сметка.