Акциите остават по-атрактивната форма за инвестиции, като техният дял спрямо другите активи възлиза на 53%. След тях се нареждат облигациите с 42% и недвижимите имоти с 5%. Това показват данните от анализ на „Райфайзен рисърч“. Според него причината за това се крие в умерените цени на капиталовите пазари, както и в благоприятната парична политика в еврозоната. Предпоставка за по-голямото търсене на тези ценни книжа са и прогнозите за развитие на икономиката на европейските държави и на САЩ.
Наред с това анализаторите предвиждат увеличаване на доходността и намаляване на цените на държавните облигации на САЩ. Такъв ще бъде резултатът в случай, че очакваното повишаване на лихвените проценти през 2015 г. стане реалност.
Според анализа обаче този спад ще бъде валиден в краткосрочен план. В дългосрочен обаче държавните облигации ще осигуряват по-висока доходност, отколкото предлагат американските акции.
Анализаторите посочват, че евентуално поевтиняване на американските облигации ще доведе до спад при дългосрочните еврооблигации. Заедно с това те посочват, че продължава да се наблюдава намаляваща тенденция на доходността от европейските държавни и корпоративни облигации. Като причина за това те посочват слабия икономически растеж в ЕС, както и продължителната ниска инфлация.
Данните показват, че по отношение на развиващите се капиталови пазари тенденциите са разнопосочни. В анализа се посочва, че индийският SENSEX отчита най-доброто представяне сред всички развиващи се страни с ръст от 36% в местна валута от началото на 2014 г.
В същото време сериозен негативен ефект върху китайският фондов пазар оказва спадът в икономиката на азиатската страна. „В Китай хоризонтът за ръст е ограничен, въпреки че погледнато исторически оценката все още изглежда благоприятна с PER от 7.5% и очакван ръст от 5.1% за 2014 г.", посочват експерти.
На фондовата борса в Бразилия сегашните маржове на индексите BOVESPA от 7% и на PER от 17,8% не изглеждат толкова привлекателни за разлика от тези на други развиващи се пазари.