Дори и най-големите оптимисти не успяха да преценят размера на ръста на брутния вътрешен продукт на САЩ през последното тримесечие на миналата година. Прогнозите бяха между 4 и 4,6%, но данните на търговското министерство в страната показват, че през периода октомври-декември 2009 година американската икономика е отбелязала ръст от 5,7 на сто спрямо предходното тримесечие. Това е най-бързият ръст от 2003 година насам.
През третото тримесечие ръстът на БВП на САЩ беше 2,2%, припомнят още от министерството.
Оптимистичните данни карат повечето икономисти да предричат окончателен край на рецесията. Но не са малко и тези, които смятат, че в следващите месеци растежът ще се забави и дори ще спре. Като причина за прогнозата си те сочат някои временни фактори, които оказаха силно влияние върху развитието на американската икономика в последно време, коментира АР.
Много голяма част от растежа в САЩ за четвъртото тримесечие се дължи на стимулиращия план на Вашингтон. Той помогна на компаниите да повишат производството, за да попълнят складовата си наличност, която беше изчерпана заради рецесията. Подобно увеличение на складовата наличност има не само при производителите, но и при доставчиците. Така се получава ефект на доминото, който стимулира доста индустрии по веригата.
От две трети до три четвърти от растежа през октомври-декември 2009 година се дължат на този „инвентарен цикъл". Увеличението на складовата наличност означава, че компаниите произвеждат повече, за да изпълняват поръчки и не намаляват количеството на вече произведеното. Но стимулиращия план на правителството ще бъде спрян, а с това и попълването на инвентара, освен ако няма ръст на потреблението. А такъв е трудно да се предвиди в близко бъдеще и съответно ще има нов спад на производството.