Американски професор гостува у нас с мастър клас "Изкуството на щастието в работата"

02.05.2018 | 10:00
по статията работи: econ.bg
На 15 май на българската публика й предстои да се срещне с проф. Радж Рагунатан, който ще проведе Мастър клас „Щастие. Изкуството на щастието в работата“ в Сатиричен театър „Алеко Константинов”
Американски професор гостува у нас с мастър клас "Изкуството на щастието в работата"
Снимка: под лиценза на creative commons

Повечето хора по света биха се съгласили, че „да си щастлив” е една от основните цели в живота. Вероятно бихте се съгласили и с твърдението, че колкото по-умен и успешен е човек, толкова по-вероятно е да бъде щастлив.  

В реалността обаче нещата не изглеждат точно така. Умните и успешните не са по-щастливи в сравнение с по-малко умните и по-малко успешни хора.  Изследвания доказват, че обстоятелствата в живота като например нивото на образование, финансовото състояние или социалният статус допринасят само около 10% за това човек да се чувства щастлив. Мит е убеждението, че промяна в някои или всички от изброените обстоятелства, изцяло би променило усещането ни за щастие. 

На 15 май на българската публика ѝ предстои да се срещне с проф. Радж Рагунатан, който ще проведе Мастър клас „Щастие. Изкуството на щастието в работата“ в Сатиричен театър „Алеко Константинов”. Освен професор по маркетинг, Рагунатан е и автор на книгата  "Ти си умен, успешен, но дали си ЩАСТЛИВ?". 

Той се занимава с въпроса защо умните и успешни хора, в чийто живот присъстват всички предпоставки за щастие, не са щастливи? Оказва се, че умните и успешни хора много често попадат в плен на определен тип поведения, които ги спират по пътя им към постигане на щастие. 

Обобщени в 7 кратки точки този тип поведения изглеждат така:

Обезценяване на щастието

В експеримент, воден от проф. Радж Рагунатан, в който участниците са помолени да си представят, че вълшебен дух ще сбъдне три техни желания, само 6% от тях поискали щастие. Това показва, че докато се стремим да изпълняваме ежедневните си задължения, много често забравяме за щастието и подценяваме нещата, които ни карат да се чувстваме щастливи. 

Желание за превъзходство

Изследвания показват, че именно желанието да превъзхождаме околните е една от най-често срещаните пречки пред постигането на щастие. Желанието ни непрекъснато да бъдем по-успешни, по-богати, по-силни, по-известни от другите ни кара непрекъснато да се сравняваме с околните и да съдим сами себе си, което от своя страна често ни кара да се чувстваме нещастни. 

Отчаяна нужда от внимание и любов

Непрекъснатото ни желание да сме център на внимание и обект на желание от околните понижава усещането ни за щастие. Кара ни непрекъснато да чувстваме, че не получаваме нужната ни любов от хората около нас, което ни прави нещастни и нуждаещи се. 

Мания за контрол 

Да се упражнява контрол над някого или върху даден процес не е лошо нещо, но когато този контрол се превърне в мания и започне да заема заплашителни размери, застрашаваме  както собственото си щастие, така и това на околните. 

Недоверие към околните

Доверието в другия е нещо, което ни кара да се чувстваме сигурни, спокойни и уверени. На свой ред непрекъснатото съмнение и липсата на доверие пречат по пътя към постигането на щастие и баланс. 

Безразличие към постигането на цел 

Без значение малки или големи, простички или с огромно значение за много хора, поставянето и постигането на цел дава смисъл в живота ни и ни прави по-удовлетворени. 

Пренебрегване на инстинктите и чувствата

Пренебрегването и подценяването на инстинктите и чувствата и сляпото следване на рационалната мисъл, диктувана от ума, е друг често срещан сред хората модел на поведение, който с времето се превръща в пречка за намирането на щастие. 

Ако  откривате, че и вие допускате някои от изброените поведения да пречат на вашето щастие, то може да се опитате да промените това. Превърнете вашето лично щастие в приоритет като започнете с отговор на два много важни въпроса. 

1. Какво означава щастието за мен?

2. Кои дейности със сигурност ми доставят удоволствие? 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...