Американски сенатори оказват натиск на много от най-големите финансови институции в света да разкрият евентуални връзки между техните компании и богати руснаци, които са съюзници на президента на Русия Владимир Путин, показва писмо, с което разполага агенция Ройтерс, предаде БНР.
Двама сенатори от Демократическата партия - Джейн Шейин и Шелдън Уайтхаус са написали писмо до банките, надявайки се да увеличат натиска не само върху отделни лица в така наречения "списък на руските олигарси" на американското министерство на финансите, но и върху финансовите институции с които те работят във връзка с опитите на Вашингтон да разшири санкциите спрямо Москва.
На 6-ти април администрацията на президента Тръмп наложи нови санкции на Русия в отговори на предполагаемата руска намеса в изборите в САЩ през 2016 година. Русия продължава да отрича подобна намеса.
Писмото е било изпратено до три водещи американски банки - Bank of America Corp, JPMorgan Chase и Citibank, както и до редица кредитни институци, базирани в Европа, като Barclays, Deutsche Bank, UBS, HSBC и Credit Suisse, съобщава Ройтерс.
Като част от по-сериозно законодателство, свързано с налагането на санкции, президентът Доналд Тръмп подписа през миналия август закон в тази посока, докато Конгресът на САЩ изисква от Министерството на финансите да създаде списък на богатите руснаци - т.нар. "олигарси" - с връзки с руското правителството, които на по-късен етап могат да станат обект на санкции като замразяване на техни активи и отказ от издаване на визи.
"Като се има предвид тяхното богатство и отношенията им с руската държава, много олигарси в Русия притежават или са податливи на значително политическо влияние", заявиха двамата сенатори в писмото с което разполага Ройтерс, в което също така се казва, че олигарсите са използвали богатството си, за да защитят държавата от санкциите.
В писмото се настоява всяка банка да направи преглед в рамките на пет години назад, за да определи дали има сметки, контролирани от някой от списъка с руските олигарси и висшите политически личности, който беше публикувани на 29-и януари тази година.
Ако има подобни сметки, сенаторите настояват да бъдат информирани относно направените от банките констатации. Ако дадена банка не извърши такъв преглед, в писмото се пита какво е направено, за да се идентифицира дейността между съответната кредитна институция и изброения списък с руски граждани.
Говорител на банката JPMorgan Chase заяви пред Ройтерс, че компанията е получила писмото и го преглежда, докато говорител на Barclays отказа коментар, а представителите на останалите финансови институции все още не са открити за коментар.
Ако банките не предоставят исканата информация, американските сенаторите планират да предприемат по-агресивни действия, включващи и правителствено разследване на потенциалните взаимоотношения на водещите световни банки с руски олигарси.