Анри Малос: Реиндустриализацията на Европа не е мит

04.12.2013 | 14:15
по статията работи: Симеон Досев
Европа няма как да бъде реална икономическа сила в световен мащаб, когато индустрията не работи, смята председателят на АИКБ Васил Велев
Анри Малос: Реиндустриализацията на Европа не е мит

Европа страда от три мита, но реиндустриализацията не е един от тях. Това заяви председателят на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) Анри Малос по време на дебата „Реиндустриализацията на Европа - мит или реалност: Предизвикателствата пред българската икономика“.

Според Малос първият истински мит е икономиката на познанието, анонсирана като цел на Лисабонската стратегия през 2000 г., а цялата реформаторска програма от този период е била грешна.

Вторият мит е единният пазар, който преди три десетилетия е изглеждал като добра идея, но днес просто не върши работа, тъй като пазарите са глобални. Последният мит, който често се среща в Европа, е разбирането, че в икономиката могат да се случат чудеса.

Всъщност европейският проект трябва да тръгне по един нов път, в който централно място да заема индустрията. Реиндустриализацията, а не регулацията трябва да бъде най-важен приоритет. Според Малос дори трябва да се запитаме дали Европейската комисия да бъде запазена в този си вид, тъй като тя пречи на сътрудничеството между индустриалците, следейки постоянно за нарушаващи конкуренцията съглашения.

Председателят на ЕИКС е на мнение, че единственото добро постижение в Европа за последните 40 години е създаването на „Airbus”, но ако това се случваше днес, ЕК нямаше да позволи толкова много компании да се обединят.

Не е възможно да има силна икономика, без индустрия и Европа не може да бъде реална икономическа сила, смята председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев.

Според социалния министър Хасан Адемов пък реиндустриализацията е в състояние да доведе до повече работни места, което от своя страна ще повиши доходите, ще подобри осигурителната система и ще гарантира по-добра социална защита.

Реиндустриализацията на Европа и България няма алтернатива, смята заместник-председателят на парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм Румен Гечев. Според него двата основни въпроса са свързани с нейното финансиране и набавянето на необходимите кадри.

По отношение на финансирането добра възможност са инвестициите от Китай, например. За липсващите кадри пък България може да компенсира като изпрати млади инженери и специалисти в чуждестранни центрове. Добра идея би била да отпуснем стипендии на представящи се добре български студенти в чужбина, като по този начин те ще бъдат стимулирани да работят за страната ни след приключването на образованието.

Дефицит на образовани кадри

Според Адемов у младите българи трябва да бъде внедрен предприемачески дух, тъй като голяма част от работната сила в момента са нискоквалифицирани кадри.

Според министърът на образованието и науката Анелия Клисарова основен проблем на българските ученици и студенти е това, че им липсват т.нар „меки умения“. Доказателство за това са изнесените вчера данни от проучването на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) PISA 2013, според което страната ни заема 47-мо от общо 65 държави по функционална грамотност сред 15-годишните.

Министър Клисарова е на мнение, че основният проблем на учениците е невъзможността да приложат придобитите знания на практика. 80% от професионалните направления в България трудно се вписват при търсене на работа. Страната ни изостава в обучението на инженери и представители на т.нар „нови професии“.

В тази връзка сред приоритетите на образователното министерство са да се разшири връзката между висшето образование, бизнеса и регионите, както и връзките между българските и чуждестранни учебни заведения. Отличен пример в тази посока е програмата Erasmus+, която от 15 януари ще стартира за следващия 7-годишен период. Според Клисарова практиката показва, че възползвалите се от програмата български студенти след това намират професионално развитие много по-лесно. И то най-често за големи международни компании, но в България.

Друг приоритет на образователното министерство е да се доразвие системата на студентските практики и стажове, тъй като в момента много работодатели просто предоставят необходимите бележки за преминато обучение на студентите, без реално те да са научили нещо в работна обстановка.

Също така изключително важно е да бъде засилена ролята на съществуващите вече в повечето университети кариерни центрове, смята Клисарова.

Според народния представител от Коалиция за България Петър Кънев голям проблем е фактът, че България е една от най-неработещите нации в Европа, като многото почивни дни в допълнение с многото болнични, които се падат на служител, в крайна сметка водят до натрупването на около 60 дни, в които българинът не работи. Той допълни, че моделът да се отработва в съботни дни е твърде неефективен и би било много по-добре, ако страната ни премине към френската практика, при която дните се компенсират за сметка на отпуската.

Администрацията също не трябва да пречи на бизнеса. В момента обаче тя е силно инерционна, смята зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев. Според него трябва много повече да се използва ролята на държавната администрация да търси инвестиции и да бъде по-интерактивна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...