Атина саботира срещата на върха на ЕС още преди началото й

22.03.2017 | 09:20
по статията работи: econ.bg
По този начин Гърция протестира срещу реформите, които кредиторите на страната изискват, за да й отпуснат нови заеми за избягване на фалит
Атина саботира срещата на върха на ЕС още преди началото й
Снимка: БГНЕС

Лидерите на 27-те страни от Европейския съюз без Великобритания се събират на историческа среща в събота, но Гърция започна да саботира форума още преди началото му. Разговорите в италианската столица са посветени на 60-годишнината от подписването на Римските договори, с които е основан ЕС, а с тях трябва да се демонстрира единството на оставащите в съюза и да се даде формалното начало на дебат за това как да изглежда той след оттеглянето на британците.

След публикуването на Бялата книга на Жан-Клод Юнкер и твърденията за "Европа на различни скорости", очакванията бяха съпротивата да дойде от Източна Европа, която не иска да попадне в по-долна категория от богатите западни страни. Но Атина стана първата, която оттегли подкрепата си за проекта за Римска декларация.

По този начин Гърция протестира срещу реформите, които кредиторите на страната изискват, за да й отпуснат нови заеми за избягване на фалит, съобщи "Ройтерс".

Международният валутен фонд отказва да се присъедини към поредните траншове, докато гърците не реформират пенсионната и данъчната си системи, както и пазара на труда, за да модернизират икономиката си и да направят публичните финанси по-устойчиви.

Правителството на Алексис Ципрас, предвождано от радикалната левица, твърди, че след години на съкращаване на разходите, за гърците ще е почти невъзможно да преглътнат нови реформи, а и те не били необходими.

Сега гръцки представители казват пред "Ройтерс", че не могат да подпишат Римската декларация на ценностите на Европейския съюз, ако тя не защитава изрично трудовите права на гражданите. "Поискаха още един параграф за социалните измерения на съюза. Но политически те го обвързаха с продължаващите преговори с кредиторите", обяснява представител на ЕС.

"Ройтерс" цитира в края на миналата седмица проекта на декларацията и в него е записано, че лидерите на ЕС ще работят за съюз на икономическия и социалния прогрес, както и за намаляване на различията между отделните държави и сливане на основни техни системи. Всичко това ще става като се вземат предвид социалните модели и ключовата роля на социалните партньори

"Гърците казаха, че им е трудно да празнуват в Рим, докато една от институциите извън ЕС преследва политика, която значително засяга икономиката им", казва източникът на "Ройтерс" от ЕС. Агенцията допълва, че в следващите дни в Брюксел ще има заседания между Атина и кредиторите ѝ, но различията между тях остават толкова големи, че едва ли до събота ще има пробив. "Те просто използват Римската декларация като инструмент в преговорите."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....