Европейският външен министър Катрин Аштън успя да се пребори за своята визия за новата Европейска дипломатическа служба (EEAS), след като ЕК се съгласи да й даде основните правомощия при разпределението на бюджета за развитие, предаде EUobserver.
Според британския ежедневник The Guardian баронеса Аштън и подчинената й служба ще поемат регионалната и националната стратегия по отношение на сферата на развитие на ЕС. EEAS, в която ще работят 7 хил. души, ще „чертае” и стратегическите приоритети за политиката на добросъседство на Съюза.
По думите на европейски дипломат споразумението между Аштън и ЕК представлява „приложим компромис”, като EEAS е включена в три от петте фази при формирането на цикъла за развитие на ЕС, а ЕК контролира напълно другите две. Аштън ще е отговорна за наемането на персонал за EEAS, като съотношението при избора ще е равно от гледна точка на специалисти, идващи от ЕК, от секретариата на Съвета на министрите и от националните дипломатически служби.
Споразумението идва седмица по-рано от очакваното и все още трябва да бъде одобрено от страните-членки. Отделно ЕП има правомощия по отношение на персонала на дипломатическата служба и финансовите правила за работата й, т.е. предстои изготвяне на компромис и с парламента.