БАН спира да прави прогноза за времето заради липса на пари

04.08.2010 | 09:25
по статията работи:
Спира и тръгналата преди 2 месеца система за ранно предупреждение от наводнения
БАН спира да прави прогноза за времето заради липса на пари

България ще остане без подробна метеорологична и сеизмологична прогноза. И то не тази, която се оповестява по медиите, а специализираната - за гражданската и военната авациация. Спира и тръгналата преди 2 месеца система за ранно предупреждение от наводнения.

А току-що заработилият атомен реактор, който трябва да произвежда изотопи за медицината, също е на път да прекрати работа. И то при условие, че от 10 години държавата дава по 2 млн. лв., за да функционира отново, пише в днешния си брой вестник "Труд".

Причината - вече няма пари. Общият бюджет на БАН от 75 млн. лв. сега е 59,7 млн. лв.

От 12 август минаваме на 6-часов работен ден, бюджетът ни за издръжка на метеорологичните станции от 449 752 лева стана 155 000 лева за последните 6 месеца, коментира шефът на Националния институт по метеорология и хидрология Георги Корчев. Парите за заплати от 3,1 млн. лв. станали 1,6 млн. лв. Хората ще получават възнаграждения с 25% по-малко (средната заплата е 513 лв).

България е и център, от който се предават данни за синоптичните служби в Македония, Румъния, Черна гора и Босна и Херцеговина. По глобалната телекомуникационна мрежа ние даваме информация за Белград и Скопие. Сега не е ясно на каква периодика ще постъпва информацията и как ще реагират останалите държави на това.

Същото тежко положение се очертавало в геофизичния институт, който следи сеизмологията в региона. Получихме от собствените приходи на БАН около 100 000 лева, което ще ни позволи да поддържаме каналите за информация за сеизмологичната активност, каза директорът му Николай Милошев. Там 24-часовите дежурства не могат да бъдат прекратени, но положението ще се кърпи с неплатени отпуски по график. Информирал съм премиера Бойко Борисов за работата на институтите, които са от национално значение, каза акад. Никола Съботинов, шеф на БАН. Академията изкарва около 60 млн. лв. по проекти, но те не могат да бъдат харчени за друго освен за конкретната дейност. С парите от наеми около 3 млн. лв. ще се плащат таксите за ток, парно и горива.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...