Българският енергиен холдинг (БЕХ) планира да създаде специално инвестиционно дружество, което да се занимава с реализацията на проектите, свързани с ВЕИ. Това заяви днес Галина Тошева, изп. директор на БЕХ, по време на конференцията "Инвестиции във вятърни и водноелектрически централи". Намеренията на холдинга са до края на годината да бъдат изготвени документите, а от 2010 г. дружеството да започне да функционира.
Целта на страната е да постигне 10% производство на енергия от ВЕИ през 2010 година и 16% до 2020 година. Само за справка до 2008 година страната ни е произвела близо 7% енергия от ВЕИ, отчетоха още на конференцията. Участие в срещата взеха представители на Министерството на икономиката и енергетиката, БЕХ, Асоциацията на производителите на екологична енергия и др.
Валентин Иванов, зам.министър на икономиката и енергетиката, изтъкна, че водноелектрическите централи (ВЕЦ) са най-значителният източник на възобновяема електрическа енергия (ВЕИ) в общия енергиен баланс на България. В страната има 26 големи ВЕЦ-а с инсталирана мощност над 10 мегавата. Тяхната обща мощност се изчислява на 2 271 мегавата.
В момента на етап строителство е хидроенергиен възел "Цанков камък" на река Въча в Родопите. Обектът се състои от 130-метрова стена, 2 ВЕЦ-а с мощност съответно 80 мегавата и 1 мегават, заяви Иванов.
Паралелно НЕК е започнала рехабилитация на 3 ВЕЦ-а от каскада "Долна Арда". Проектът се очаква да бъде завършен през 2010 година. Общата мощност на каскадата ще бъде 331 мегавата. Допълнително се изграждат 2 генератора – единият е с мощност 14 мегавата, а другият - с 2 мегавата. В строителство са няколко малки ВЕЦ-а с мощност под 10 мегавата.
Планира се подновяване на строителството на каскада "Горна "Арда". В момента приключват преговорите за навлизане на нов инвеститор в проекта. Вече e постигната договореност между турския "Джейлан холдинг" и австрийския консорциум EVN Alpine. До месец ще бъде подписано споразумение между НЕК и австрийците. По проекта е предвидено изграждане на 3 язовира в каскадата - "Мадан", "Ардино "и "Сърница". Общата инсталирана мощност на каскадата ще бъде 178 мегавата. Годишното производство на електроенергия се очаква да достигне 450 гигаватчаса. При стоителството ще бъдат осигурени работни места за 1500 души.
Заместник-министърът отчете още, че от огромно значение за икономиката на страната ни са енергийните възможности, които дава река Дунав. В тази връзка се разработва изграждането на 2 големи хидроенергийни комплекса. Единият комплекс ще бъде изграден при Никопол–Турну Мъгуреле, а другият – при Силистра–Калараш.
Всеки един от двата планирани комплекса в българския и румънския участък се състои от хидровъзел и водохранилище. Инфраструктурните съоръжения предвиждат изграждане на ж.п. и пътна инфраструктура, телекомуникационни и енергийни връзки с Румъния. Комплексът Силистра–Калараш е още на фаза идеен проект, уточни Иванов. С изграждането на двата големи проекта ще се подобри ж.п връзката между страната ни и Румъния, като ще бъдат изградени още 2 ж.п. линии. По проектите има формирани работни групи, под прякото наблюдение на енергийния министър Петър Димитров.
Във връзка с разработваните проекти по река Дунав Велизар Киряков от Асоциацията на производителите на екологична енергия предупреди, че реализацията на мегапроектите засяга територии, защитени по "Натура" 2000. До този момент не е изработена Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), каза още Киряков. Той попита също дали има яснота колко града и селища ще бъдат изселени, за да се реализират двата хидроенергийни комплекса.