БНБ работи по въвеждането на нова европейска директива за платежните услуги. С нея ще се въведат две нови интернет услуги - по иницииране на плащане и по предоставяне на информация за сметка. Директивата регулира и дейността на доставчиците, които ги предлагат.
Това се разбра от думите на Нина Стоянова, подуправител на БНБ, която участва във финансовия технологичен форум "Модерната финансова институция – дигитализация и ефективност в действие".
Тя допълва, че директивата предвижда промени в информационните изисквания и правата и задълженията на ползвателите и доставчиците на платежни услуги, в това число по-подробна уредба на вътрешната процедура за разглеждане на жалби и максимален срок за отговор до клиента.
Разширен е обхватът на платежните операции, попадащи в приложното поле на директивата, като вече са включени и операциите, при които само един от доставчиците е на територията на ЕС и които се извършват във всички валути, а не както досега, само за операциите, които се извършват изцяло в рамите на ЕС и са деноминирани в евро или във валутите на държавите членки.
Друг важен нов елемент, осигуряващ защита на ползвателите на платежни услуги, са изискванията за повишаване сигурността на плащанията. За целта ще бъде въведено по-задълбочено идентифициране на клиента при плащания, когато става дума за плащания чрез отдалечен достъп и през интернет.
Директивата ще бъде въведена с нов закон за платежните услуги и платежните системи, чийто първоначален проект е в процес на консултации със съответните институции и доставчици на платежни услуги, като се очаква до средата на годината да бъде изпратен в Министерство на финансите за внасяне в Министерски съвет. Директивата би трябвало да се въведе до 13 януари 2018 г.
Отделно предстои БНБ да започне работа по проект за изграждане на директна връзка между Депозитаря на ДЦК и системата на "Българска фондова борса" АД. Така се очаква търговията с ДЦК да започне да се извършва и на регулиран пазар. По този начин ще се постигне допълнително развитие на пазара на ДЦК и насърчаване на по-нататъшната му интеграция към единния финансов пазар в Европейския съюз, посочва Нина Стоянова.